Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Nie będzie dodatkowych dopłat do produkcji tytoniu

19.04.2017

Drukuj

Nie będzie dodatkowych dopłat do produkcji tytoniu

Artykuł dostępny

O tym, że jest źle było wiadomo od dawna, ale zdaniem plantatorów tytoniu to, co się dzieję teraz to sytuacja bez precedensu. – Opłacalność produkcji surowca tytoniowego praktycznie maleje już nie z roku na rok, ale z miesiąca na miesiąc. Obecnie, w tym miesiącu, mamy inne ceny za tytoń, niż mieliśmy np. dwa miesiące temu. Niestety, są to o wiele niższe ceny, aniżeli jeszcze kilka miesięcy temu, a zatem sytuacja jest bardzo trudna – mówi Przemysław Noworyta z Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

r e k l a m aSzybki program naprawczy?

Plantatorzy tytoniu zwracają uwagę, że mimo tego, że koszty produkcji są porównywalne w całej Europie to polskie ceny skupu należą do jednych z najniższych. Więcej za surowiec otrzymują rolnicy z Bułgarii czy Chorwacji. W przypadku krajów takich jak Hiszpania lub Włochy różnica wynosi nawet kilkadziesiąt eurocentów na kilogramie.

– Dziwi mnie to tym bardziej, że centrum produkcji papierosów w Europie Środkowo-Wschodniej jest właśnie zlokalizowane w Polsce – mówi Noworyta, który jednocześnie zwrócił się do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem o pilne wdrożenie programu dodatkowych dopłat dla branży. – Mówimy o takich programach, jakie występują np. we Włoszech, czyli w kraju uprawiającym tytoń, czy też na Węgrzech, czy też chociażby pomoc de minimis. Taka pomoc jest nieodzowna, abyśmy mogli przetrwać w tym bardzo trudnym dla nas momencie – zwrócił się z apelem dyrektor Noworyta z PZPT.

Nic z tego!

Niestety. Ministerstwo rolnictwa może tylko rozłożyć ręce. Żadnych dodatkowych dopłat oprócz tych, które już istnieją nie będzie.

– Jeśli chodzi o kwestię możliwości wprowadzenia dodatkowego wsparcia dla producentów tytoniu, to w tej chwili Polska nie może wprowadzić takiego wsparcia. Wprowadzone zostało wsparcie przejściowe, które w ramach obecnego okresu realizacji płatności istnieje, ale niestety, wsparcie to jest wsparciem zmniejszającym się. Jedynym wsparciem, możliwym do stosowania, jest wsparcie niezwiązane z produkcją – tłumaczył w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

Bruksela jest winna

Przedstawiciele resortu rolnictwa zwracają uwagę, że pogarszająca się sytuacja wszystkich europejskich plantatorów tytoniu to efekt…. zamierzonej polityki Komisji Europejskiej. W jej efekcie produkcja tytoniu w Europie spadła w ostatnim czasie o 54%, podczas, gdy na świecie wzrosła o 25%. Dotknęło to praktycznie wszystkich krajów Unii Europejskiej. – Ta sytuacja wynika z polityki ograniczonego wsparcie dla produkcji tytoniu. Z drugiej strony wprowadzane są kolejne przepisy, które mają ograniczyć palenie papierosów; przepisy te mają doprowadzić do spadku zapotrzebowania na tytoń i w związku z tym – do podwyższenia ochrony zdrowia. A jednocześnie zastosowana została dosyć liberalna polityka, jeśli chodzi o możliwość wprowadzania tytoniu na rynek europejski z państw spoza Unii – tłumaczy wiceminister Bogucki.

Polska jest pierwszym w Unii Europejskiej przetwórcą tytoniu oraz największym producentem papierosów. Zlokalizowanych jest tu 6 z 31 fabryk wyrobów tytoniowych, które znajdują się w Europie. Mimo to udział polskiego surowca w produkcji spada. Dzieje się tak, gdyż Bruksela prowadzi bardzo liberalną politykę importową. Tytoń jest obłożony stosunkowo niskimi cłami, a w przypadku krajów słabo rozwiniętych czy rozwijających się jest to nawet zerowa stawka celna.

W efekcie w zeszłym roku polskie fabryki kupiły zagranicą 115 tys. ton tytoniu. Najwięcej, bo aż 24 tys. z Brazylii. Niewiele mniej z Indii. Z Mozambiku i Niemiec po 7 tys. ton, z USA i Chin po 5 tys. ton. Łącznie tytoń importujemy z kilkudziesięciu krajów na całym świecie.   wk

Fot. T. Czubiński

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii