Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady KRUS>

Dla kogo ryczałt energetyczny?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Pobieramy z małżonką emerytury rolnicze wraz z dodatkami pielęgnacyjnymi wypłacane przez KRUS. Wyczytałem w gazecie, w artykule o waloryzacji, że od marca br. zostaje także zwaloryzowany ryczałt energetyczny. Nam KRUS nie wypłaca takiego dodatku. Gdy zapytałem w PT KRUS, to powiedziano mi, że mi nie przysługuje, bo nie jestem kombatantem. Czy tak jest naprawdę?

30 czerwca 2021, 13:38
Zgodnie z art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (t.j. DzU z 2020 r., poz. 517) kombatantom, w tym wdowom (wdowcom) po kombatantach do pobieranej emerytury/renty przysługuje ryczałt energetyczny.

Od 1 marca 2021 r. zgodnie z komunikatem szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 27 stycznia 2021 r. kwota ryczałtu energetycznego wynosi 179,81 zł. Pan ani małżonka, jak wynika z pytania, nie jesteście kombatantami, wobec czego do pobieranych emerytur rolniczych nie przysługuje ryczałt energetyczny.

Ewa Jaworska-Spicak

Ważne Tematy