Czytaj wygodniej w nowej darmowej aplikacji mobilnej!

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Wypałata pełnej emerytury a zgoda małżonków na zaprzestanie działalności rolniczej

25.03.2019

Drukuj

Wypałata pełnej emerytury a zgoda małżonków na zaprzestanie działalności rolniczej

Artykuł dostępny

W trakcie pełnionych przeze mnie redakcyjnych dyżurów, wśród licznych pytań od Czytelników, niczym bumerang wraca konieczność zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, aby KRUS wypłacała emeryturę rolniczą w pełnej wysokości. Okazuje się, że wielu rolników ma z tym problemy, otrzymują tylko część składkową świadczenia, a więc niemal symboliczne kwoty. Z prośbą o radę zadzwoniła do redakcji synowa w sprawie teścia. Zależało jej na tym, aby po kilku latach mógł on wreszcie dostawać pełne świadczenie. W trakcie rozmowy zupełnie przypadkowo wyszło na jaw, że jej teściowie, będący współwłaścicielami gospodarstwa rolnego, mogą mieć zaległości składkowe wobec KRUS. Czy da się ich uniknąć?

Wypłata co kwartał

r e k l a m a

Otóż nasz rolnik-emeryt – jak wynikło z rozmowy z jego synową – wraz z małżonką jest współwłaścicielem gospodarstwa o powierzchni ponad 50 ha przeliczeniowych. Po osiągnięciu wymaganego wieku emerytalnego KRUS kilka lat temu przyznała mu prawo do emerytury rolniczej (spełniał warunek wieku emerytalnego oraz legitymował się ponad 35-letnim podleganiem ubezpieczeniu społecznemu rolników). Nabywając prawo do emerytury rolnik został wyłączony z ubezpieczenia społecznego rolników. Nie wyzbył się ziemi, a więc nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej, więc KRUS wypłaca mu emeryturę jedynie w części składkowej – kwartalnie. Część uzupełniająca jest zawieszona.

Nie może on bowiem skorzystać z art. 28 ust. 11 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U z 2019 r., poz. 299) stanowiącego, że część uzupełniająca nie ulega zawieszeniu w przypadku, gdy emeryt uprawniony do emerytury ustawowej od wieku emerytalnego prowadzi działalność rolniczą z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, albowiem jego małżonka podlegała ubezpieczeniu w ZUS z tytułu zatrudnienia, a gdy w tym roku osiągnęła 60 lat, otrzymała z ZUS emeryturę. Tak więc nie podlegała ona i nie podlega ubezpieczeniu w KRUS.

Polecany artykuł

Dyżur naszego eksperta z KRUS

Ewa Jaworska-Spicak, sec. ds. KRUS

Więcej porad z zakresu ubezpieczenia w KRUS przeczytasz w kwietniowym wydaniu "top agrar Polska". Jeśli nie masz prenumeraty, możesz ją zamówić tutaj.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Głos opozycji w sprawie ASF

Czytaj

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody