StoryEditor

Produkty paskalizowane, czyli naturalnie konserwowane

Coraz częściej buszując po półkach z żywnością szukamy produktów bezpiecznych i nienaszpikowanych chemią. Chcemy jednak mieć możliwość dłuższego przechowywania żywności. Sposobem może być zakup produktów paskalizowanych.
29.09.2021., 14:09h

Czy produkty konserwowane i z długim terminem ważności kojarzyć się muszą wyłącznie z jedzeniem pełnym sztucznych dodatków? Niekoniecznie. Istnieje wiele metod przedłużania terminu ważności żywności. Część z nich – w postaci na przykład naturalnych dodatków – może jednak znacząco zmieniać smak potraw, podczas gdy inne pozbawiać wartości odżywczych czy cennych enzymów, które ulegają rozpadowi pod wpływem wysokiej temperatury. Innowacyjną metodą konserwacji żywności jest technologia HPP, czyli paskalizacja.

Czym jest paskalizacja?

Technologia HPP (high pressure processing), czyli paskalizacja, to metoda utrwalania żywności, wykorzystująca niską temperaturę i wysokie ciśnienie. Metoda HPP jest skuteczną i bezpieczną alternatywą wobec innych sposobów przedłużania przydatności do spożycia, takich jak pasteryzacja lub konserwanty. Paskalizacja (HPP) dezaktywuje niebezpieczne patogeny psujące żywność i nie pozbawia produktu części witamin i substancji odżywczych. Gotowy i zapakowany produkt umieszczany jest w szczelnie zamykanej komorze, którą wypełnia się wodą do momentu, aż wytworzy się w niej ciśnienie hydrostatyczne o mocy 6000 barów.

Paskalizacja realnie przedłuża termin ważności produktów świeżych oraz przetworzonych. Dla branż mięsnej, wędliniarskiej i rybnej czas przydatności do spożycia wydłużony jest czterokrotnie, natomiast owocowo-warzywnej 10-cio krotnie. Najdłuższą, bo aż 30-krotnie dłuższą żywotność można osiągnąć dla produktów typu soki, napoje, mleka roślinne czy smoothies i to bez drastycznej zmiany właściwości żywności, a więc zachowując jej wartości odżywcze, tak istotne dla konsumentów, którzy sięgają po tak zwaną zdrową żywność.

 

Jakie produkty można paskalizować?

Technologia HPP to rozwiązanie dla producentów wędlin, mięs, ryb i owoców morza – tak surowych, jak i gotowanych, dań gotowych, soków oraz napojów, przetworzonych owoców i warzyw (na przykład soków typu cold press, smooties, musów, sosów, pulp, dressingów, przecierów). Jest także skuteczna przy produkcji dań dla niemowląt. Z powodzeniem może być też stosowana do utrwalania produktów branży mleczarskiej, mlek i produktów roślinnych, a także kosmetyków i karm dla zwierząt.

Źródło: HPP TradeBridgePaulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:53