Dopłaty bezpośrednie: Przyszedł luty – gdzie przelewy?

Dopłaty bezpośrednie: Przyszedł luty – gdzie przelewy?

Minęły dwa miesiące od wypłacenia przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok i od tego czasu niewiele cyfr przybyło na dopłatowym liczniku. Do końca stycznia ARiMR wypłaciła 9,99 mld zł, z czego 9,18 mld to były właśnie zaliczki.

r e k l a m a

To oznacza, że od 1 grudnia do 30 stycznia Agencja wypłaciła rolnikom tylko 0,81 mld zł. Łączna pula pieniędzy przeznaczonych na wypłatę wszystkich płatności bezpośrednich za 2017 rok wynosi 14,8 mld zł. A zatem ARiMR do czerwca ma do wypłaty jeszcze 4,8 mld zł. Kiedy te pieniądze trafią do rolników? Trudno powiedzieć - w tym przypadku urzędnicy nie muszą się spieszyć, bo czas na wypłacenie wszystkich środków mają do 30 czerwca. A wiadomo - wiosna z a pasem i gospodarzom przydałoby się pozostałe 30% płatności bezpośrednich na zakup środków do produkcji.

ARiMR wypłaca również płatności obszarowe za 2017 r. finansowane z budżetu PROW na lata 2014 - 2020. W ramach takiego wsparcia do 30 stycznia 2018 r. do rolników trafiło 564,19 mln zł w ramach dopłat ONW, 171,56 mln zł z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz 56,09 mln zł na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.

Tymczasem w Agencji trwają przygotowania do kolejnego naboru wniosków o płatności obszarowe na ten rok. Nowością jest to, że będzie je można składać tylko przez Internet, chociaż rolnicy nadal otrzymują pocztą wstępnie wypełnione papierowe formularze wniosków o przyznanie dopłat.

W tym roku wnioski będzie trzeba składać za pomocą specjalnej aplikacji E-wniosek plus. ARiMR szkoli już w tym zakresie doradców rolnych (ostatnie takie szkolenie odbyło się 29 stycznia w Warszawie), ale sama aplikacja nie jest jeszcze dostępna – przechodzi obecnie kolejne testy. Jej prezentacja ma nastąpić w połowie lutego. Czy składanie wniosków o dopłaty będzie lepsze, sprawniejsze i prostsze? Tego dowiemy się dopiero po  zakończeniu zbliżającego się naboru. bcz

Źródło: ARiMR
Fot. Sierszeńska
Więcej o aplikacji E-wniosek plus przeczytasz TUTAJ.


Grafika: ARiMR
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii