Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dopłaty bezpośrednie: Przyszedł luty – gdzie przelewy?

01.02.2018

Drukuj

Dopłaty bezpośrednie: Przyszedł luty – gdzie przelewy?

Artykuł dostępny

To oznacza, że od 1 grudnia do 30 stycznia Agencja wypłaciła rolnikom tylko 0,81 mld zł. Łączna pula pieniędzy przeznaczonych na wypłatę wszystkich płatności bezpośrednich za 2017 rok wynosi 14,8 mld zł. A zatem ARiMR do czerwca ma do wypłaty jeszcze 4,8 mld zł. Kiedy te pieniądze trafią do rolników? Trudno powiedzieć - w tym przypadku urzędnicy nie muszą się spieszyć, bo czas na wypłacenie wszystkich środków mają do 30 czerwca. A wiadomo - wiosna z a pasem i gospodarzom przydałoby się pozostałe 30% płatności bezpośrednich na zakup środków do produkcji.

r e k l a m aARiMR wypłaca również płatności obszarowe za 2017 r. finansowane z budżetu PROW na lata 2014 - 2020. W ramach takiego wsparcia do 30 stycznia 2018 r. do rolników trafiło 564,19 mln zł w ramach dopłat ONW, 171,56 mln zł z tytułu płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz 56,09 mln zł na inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów.

Tymczasem w Agencji trwają przygotowania do kolejnego naboru wniosków o płatności obszarowe na ten rok. Nowością jest to, że będzie je można składać tylko przez Internet, chociaż rolnicy nadal otrzymują pocztą wstępnie wypełnione papierowe formularze wniosków o przyznanie dopłat.

Polecany artykuł

Ministerstwo nie przedłuży terminu składania wniosków o dopłaty?W tym roku wnioski będzie trzeba składać za pomocą specjalnej aplikacji E-wniosek plus. ARiMR szkoli już w tym zakresie doradców rolnych (ostatnie takie szkolenie odbyło się 29 stycznia w Warszawie), ale sama aplikacja nie jest jeszcze dostępna – przechodzi obecnie kolejne testy. Jej prezentacja ma nastąpić w połowie lutego. Czy składanie wniosków o dopłaty będzie lepsze, sprawniejsze i prostsze? Tego dowiemy się dopiero po  zakończeniu zbliżającego się naboru. bcz

Źródło: ARiMR
Fot. Sierszeńska
Więcej o aplikacji E-wniosek plus przeczytasz TUTAJ.


Grafika: ARiMR

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii