Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

J. Wojciechowski: Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej. Gra niewarta świeczki?

Obrazek

Według Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarz ds. rolnictwa znaczną część przeznaczonego w ramach WPR wsparcia dla rolników do 2027 roku pochłonie inflacja. Czy budżet będzie wyższy?

Dorota Kolasińska11 stycznia 2023, 10:27

– Obecnie roczny budżet WPR to tylko 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników – ocenia komisarz. Uważa, że część rolników może w ogóle zrezygnować z dopłat, bo wymagania są wyższe, a pieniędzy nieco za mało.

Wartość dopłat może jeszcze dwa lata temu byłaby dla rolników realną pomocą, niestety w obecnych realiach unijne wsparcie dla sektora rolnego będzie dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Niestety wymagania są wysokie, a budżet nie nadąża za inflacją.

Komisarz ds. rolnictwa podczas spotkania w Brukseli stwierdził, że w 2022 roku wzrost kosztów produkcji był wyższy niż wzrost cen skupu w większości państw UE. Wzrost kosztów produkcji sięgnął 30%, a produktów rolnych 29% - warto zaznaczyć, że nie wszystkich.

Wojciechowski zapowiedział, że wobec tego „zaproponuje zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu wieloletnich ram finansowych UE, który ma się odbyć w tym roku”.

– Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej, zwłaszcza w obliczu obecnych bezprecedensowych wyzwań. Dlatego zaproponuję zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu śródokresowego Wspólnych Ram Finansowych 2021–2027 – zapowiedział komisarz.

Wojciechowski ocenił, że bez powiększenia budżetu do 2027 roku będzie bardzo trudno zrealizować zadania, które stoją przed rolnikami w Unii Europejskiej.

Janusz Wojciechowski na Twitterze już 9 stycznia przed spotkaniem w Brukseli na temat WPR podkreślił, że "nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej, zwłaszcza w obliczu obecnych bezprecedensowych wyzwań. Dlatego zaproponuję zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu śródokresowego WRF 2021-2027". 

Budżet jest za niski

–  Obecnie budżet na rolnictwo uwzględniony w planach strategicznych wynosi 264 mld euro dla wszystkich krajów UE do 2027 roku. To około 53 mld euro rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi wzrost wartości produkcji rolnej w UE, która wskutek inflacji zwiększyła się z 440 mld euro w 2021 roku do 536 mld euro w 2022 roku. A więc można powiedzieć, że roczny budżet WPR stanowi obecnie 10 proc.  rocznej wartości produkcji rolnej w UE. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników. Uważam, że jest to kwestia, o którą powinniśmy zacząć się martwić – wskazuje Janusz Wojciechowski. Tym bardziej, że komisarz przyznał, że otrzymuje od rolników sygnały o tym, że wdrażanie wymagań może się po prostu rolnikom nie opłacać.

Rolnicy zrezygnują z dopłat? 

Komisarz Wojciechowski przyznał, że malejący udział budżetu WPR w stosunku do potencjału produkcyjnego rolnictwa niesie ryzyko, że rolnicy będą rezygnować z dopłat.

– Czy opłaca mu się (rolnikowi przy. red.) podlegać licznym restrykcjom i ograniczeniom, np. zachowywać obszary wyłączone spod produkcji i utrzymywać płodozmian? Zastanawia się, czy przy obecnej wielkości wsparcia z UE nie korzystniej dla niego będzie zrezygnować z dopłat i np. w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny bez wyłączania 4 proc. gruntów, bez tych wszystkich wymogów i ograniczeń. Przecież niewykluczone, że wtedy zarobi więcej niż by miał z dopłat – podkreślił Wojciechowski. Rolnicy zamiast podążać w stronę zrównoważonej produkcji po prostu z niej zrezygnują, bo to ich praca, a praca ma dawać godny dochód.

dkol/ksz

Fot. AGRI Committee PressPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)