StoryEditor

J. Wojciechowski: Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej. Gra niewarta świeczki?

Według Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarz ds. rolnictwa znaczną część przeznaczonego w ramach WPR wsparcia dla rolników do 2027 roku pochłonie inflacja. Czy budżet będzie wyższy?
11.01.2023., 10:01h

– Obecnie roczny budżet WPR to tylko 10 proc. rocznej wartości produkcji rolnej. Niestety, taka kwota nie będzie mieć dużego wpływu na dochody rolników – ocenia komisarz. Uważa, że część rolników może w ogóle zrezygnować z dopłat, bo wymagania są wyższe, a pieniędzy nieco za mało.

Wartość dopłat może jeszcze dwa lata temu byłaby dla rolników realną pomocą, niestety w obecnych realiach unijne wsparcie dla sektora rolnego będzie dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Niestety wymagania są wysokie, a budżet nie nadąża za inflacją.

Komisarz ds. rolnictwa podczas spotkania w Brukseli stwierdził, że w 2022 roku wzrost kosztów produkcji był wyższy niż wzrost cen skupu w większości państw UE. Wzrost kosztów produkcji sięgnął 30%, a produktów rolnych 29% - warto zaznaczyć, że nie wszystkich.

Wojciechowski zapowiedział, że wobec tego „zaproponuje zwiększenie budżetu WPR podczas przeglądu wieloletnich ram finansowych UE, który ma się odbyć w tym roku”.

– Nie możemy wymagać od rolników, aby robili więcej za mniej, zwłaszcza w obliczu obecnych bezprecedensowych wyzwań. Dlatego zaproponuję zwiększenie budżetu WPR podcza...

Pozostało 73% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 14:13