Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Międzyplon ozimy w ekoschematach. Jakie rośliny można wysiać?

Obrazek

Międzyplony ozime są coraz bardziej popularne w płodozmianie. Stosują je rolnicy, którzy chcą ograniczyć skutki suszy, poprawić zawartość materii organicznej w glebie czy uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach płatności RSK. Teraz także stosowanie międzyplonów będzie premiowane w ekoschematach. A jakie rośliny można wysiewać na okres zimowy? Zapytaliśmy o to eksperta.

Paulina Janusz-TwardowskaBartłomiej Czekała15 maja 2023, 18:00

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście  wysiewania międzyplonów ozimych. Pytanie brzmiało: Czy w międzyplonach ozimych skład mieszanki musi zawierać choć jedną roślinę ozimą, czy możemy wysiać tylko uprawy jare, które wymarzną?

- Nie jest to doprecyzowane w rozporządzeniu. Rolnicy powinni mieć wybór, jak postępować z międzyplonami: czy pozwolić na wymarznięcie roślin i np. mieć możliwość siewu bezpośredniego czy jednak postawić na roślinę ozimą, która przetrwa do wiosny.- wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Międzyplon ozimy i ścierniskowy - skład, terminy wysiewu i utrzymania na polu

Ten brak precyzji w rozporządzeniu, o którym mówi ekspert w kontekście zarówno międzyplonów ozimych, jak i ścierniskowych jest znany od momentu, gdy w PROW 2014 -2020 pojawił się greening.  Nie do końca wiadomo jakie rośliny można uznać za międzyplon ozimy. Czy tylko ozime, czy też jare pod warunkiem, że zostaną na polu do wiosny? 

W ramach zazielenienia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 marca 2015 r. w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów (Dz. U. poz. 354), w przypadku międzyplonów, za obszary proekologiczne uznaje się obszary, które zostały utworzone przez wsiewki trawy w uprawę główną albo wysianie mieszanki składającej się co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup roślin uprawnych: zboża, oleiste, pastewne, bobowate drobnonasienne, bobowate grubonasienne, miododajne – z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

Zgodnie z przepisami mieszankę należy wysiać w terminie :

  • od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia i utrzymywać co najmniej do dnia 1 października – 
w przypadku międzyplonu ścierniskowego albo
  • od dnia 1 lipca do dnia 1 października 
i utrzymywać co najmniej do dnia 15 lutego – w przypadku międzyplonu ozimego. Jednocześnie, mieszanek tych nie utrzymuje się jako uprawy w plonie głównym w roku następującym po roku jej wysiania.

Powyższe przepisy nie regulują, czy międzyplon ozimy powinien być tworzony wyłącznie 
z gatunków roślin ozimych czy jarych. W związku z tym, w ramach zazielenienia międzyplonem ozimym może być mieszanka utworzona z co najmniej dwóch gatunków zarówno z grupy roślin ozimych jak i jarych. Niemniej jednak należy zauważyć, iż pod uwagę brany jest okres wysiania oraz utrzymywania uprawy.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)