StoryEditor

Międzyplon ozimy w ekoschematach. Jakie rośliny można wysiać?

Międzyplony ozime są coraz bardziej popularne w płodozmianie. Stosują je rolnicy, którzy chcą ograniczyć skutki suszy, poprawić zawartość materii organicznej w glebie czy uzyskać dodatkowe dopłaty w ramach płatności RSK. Teraz także stosowanie międzyplonów będzie premiowane w ekoschematach. A jakie rośliny można wysiewać na okres zimowy? Zapytaliśmy o to eksperta.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie dotyczące ekoschematów w kontekście  wysiewania międzyplonów ozimych. Pytanie brzmiało: Czy w międzyplonach ozimych skład mieszanki musi zawierać choć jedną roślinę ozimą, czy możemy wysiać tylko uprawy jare, które wymarzną?

- Nie jest to doprecyzowane w rozporządzeniu. Rolnicy powinni mieć wybór, jak postępować z międzyplonami: czy pozwolić na wymarznięcie roślin i np. mieć możliwość siewu bezpośredniego czy jednak postawić na roślinę ozimą, która przetrwa do wiosny.- wskazał Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu.

Międzyplon ozimy i ścierniskowy - skład, terminy wysiewu i utrzymania na polu

Ten brak precyzji w rozporządzeniu, o którym mówi ekspert w kontekście zarówno międzyplonów ozimych, jak i ścierniskowych jest znany od momentu, gdy w PROW 2014 -2020 pojawił się greening.  Nie do końca wiadomo jakie rośliny można uznać za międzyplon ozimy. Czy tylko ozime, czy też jare pod warunkiem, że zostaną na polu do wiosny? 

W ramach zazielenienia, zgodnie z ...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 00:55