Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Nie wszyscy rolnicy zdążyli wykupić polisę. Ubezpieczyciele podsumowują kampanię wiosenną

Wiosenna kampania ubezpieczeń upraw za nami. Czas więc na krótkie podsumowanie. O przebieg tegorocznej sprzedaży zapytaliśmy zakłady ubezpieczeniowe. Niestety, z uwagi na ograniczoną pulę środków na dopłaty do składek, nie wszyscy rolnicy zdążyli wykupić polisę. Problem może powtórzyć się jesienią, zwłaszcza, że pieniędzy na dopłaty jest dużo mniej niż w latach ubiegłych.

Kamila Szałaj15 sierpnia 2020, 08:00
Na ten rok rząd przewidział 350 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych. To znacznie mniej niż kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie w latach ubiegłych (650 mln zł w roku 2019), i znacząco mniej niż kwota faktycznie wykorzystana w 2019 roku - około 500 mln zł.

Dlatego w tym roku nie wszyscy rolnicy zdążyli zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenia upraw. Środki na dopłaty do składek zostały wyczerpane już na początku czerwca. KOWR co prawda przekazał dodatkowe 50 mln zł (chociaż minister rolnictwa zapewniał, że będzie to 150 mln zł!), ale zrobił to pod koniec czerwca, więc większość tych pieniędzy trafi do puli jesiennej kampanii zawierania polis. 

A jak poza tym wyglądała tegoroczna kampania wiosenna? Od czego najczęściej ubezpieczali się rolnicy? I jak zapowiada się jesienne zawieranie polis? O to zapytaliśmy zakłady ubezpieczeń.

PZU: podobnie jak rok temu


Kampania wiosenna 2020 w PZU, mimo sytuacji epidemicznej w kraju, była porównywalna pod względem sprzedaży do lat poprzednich. Rolnicy najczęściej wybierali ubezpieczenia przed typowo wiosennymi ryzykami - gradem czy przymrozkami wiosennymi. 
- Oprócz tego, niesłabnącą popularnością wśród rolników cieszyło się także ubezpieczenie pakietowe obejmujące ochronę przed pięcioma ryzykami (deszcz nawalny, huragan, lawinę, piorun, obsunięcie się ziemi) – wyjaśnia nam Anna Kaczyńska-Zielińska, kierownik zespołu ubezpieczeń rolnych w PZU.

Kaczyńska-Zielińska podkreśla, że w tym roku z uwagi na ograniczony limit ministerstwa rolnictwa na dopłaty do składek, nie wszyscy zainteresowani rolnicy zdążyli skorzystać z dotacji – w sezonie wiosennym problem ten dotyczył sadowników.

Concordia: rekordowy sezon


Z minionej kampanii wyjątkowo zadowolona jest Concordia Polska Grupa Generali, bo osiągnęła rekordowy przypis składki na poziomie 105 mln zł. 

- W tym roku po raz pierwszy od początku swojej działalności Concordia przekroczyła próg 100 mln zł przypisu składki z ubezpieczeń upraw w wiosennym sezonie. Wartość ubezpieczanych przez nas upraw na powierzchni ponad 1 mln ha przekroczyła 5 mld zł – mówi nam Krzysztof Mrówka, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, Concordia Polska Grupa Generali.
 
Największym zainteresowaniem wśród rolników, którzy wykupili polisę w Concordii, cieszyły się ubezpieczenia takich upraw jak: zboża, kukurydza, rzepak, rośliny strączkowe, buraki, ziemniaki oraz wybrane gatunki warzyw i owoców. Rolnicy najczęściej wybierali ryzyko gradobicia oraz przymrozków wiosennych.

- Zauważamy, iż w skutek zmian klimatu oraz nagłych zjawisk atmosferycznych producenci rolni coraz częściej rozszerzają ochronę o ryzyka deszczu nawalnego, jak i huraganu – dodaje Mrówka.

Dyrektor wyjaśnia, że szczególnie doceniona przez rolników została klauzula wprowadzająca odpowiedzialność w ryzyku gradobicia i przymrozków na poziomie 100 proc.

- Oznacza to, że w sytuacji, gdy rolnik który poniósł wszystkie nakłady, a tuż przed żniwami lub w trakcie ich trwania jego pola np. z ubezpieczonym w Concordii rzepakiem zniszczyło gradobicie, otrzyma 100 proc. zadeklarowanej sumy ubezpieczenia. Klienci docenili jakość tej oferty. Co szósta polisa sprzedana w tym sezonie zawiera tę klauzulę i chroni klientów w pełnym zakresie w ryzyku gradobicia i przymrozków wiosennych – mówi Mrówka.

I dodaje, że w jego ocenie jesienią wielu rolników będzie chciało ubezpieczyć swoje uprawy, ale bez dodatkowych środków ze skarbu państwa znów będzie wyścig po polisy.

- Obecne zjawiska pogodowe potwierdzają jak ważne są ubezpieczenia w zarządzaniu ryzykiem w gospodarstwie rolnym. Patrząc na doświadczenia z sezonu wiosennego, jesienią spodziewamy się rekordowego zainteresowania ubezpieczeniami. Niestety problemem może okazać się pula środków przewidziana w budżecie Państwa na dopłaty do składek ubezpieczeniowych. Co prawda w końcówce czerwca zostały udostępnione dodatkowe środki na dopłaty do składek, jednak wciąż rynek szacuje, że środki te będą ok. 20 proc. niższe niż w 2019, podczas gdy przewidywane zainteresowanie rolników będzie znacząco większe. Dlatego liczymy na to, że zostaną uruchomione dodatkowe środki – zaznacza Mrówka.

VH Polska: udany debiut


Choć VH Polska rozpoczęła działalność w ubiegłym roku, to tegoroczny sezon wiosenny ocenia jako wielki sukces.

- Dzięki dobrej współpracy z naszymi agentami i brokerami udało nam się wystartować na rynku jako nowa firma oferująca ubezpieczenia z dopłatami. Nasi klienci obdarzyli nas dużym zaufaniem ubezpieczając u nas zarówno klasyczne uprawy rolne, takie jak rzepak, kukurydza, zboża, ziemniaki, buraki oraz uprawy specjalne w postaci warzyw – wyjaśnia nam Andrzej Janc, dyrektor ds. sprzedaży VH Polska.

Największą popularnością cieszyły się pakiety ryzyk zawierające w swoim zakresie grad, deszcz nawalny i huragan. W ocenie dyrektora Janca, to był dobry wybór rolników na sezon pełny gwałtownych zjawisk i niekorzystnych warunków pogodowych. 

- Nasi eksperci wykorzystali okazję, aby pokazać, jak szybko i efektywnie likwidujemy szkody na miejscu. W szczególności szkody, które pojawiają się tuż przed żniwami, wymagają dużej elastyczności i mobilności naszych rzeczoznawców, tak aby móc szybko i skutecznie ustalić ich wartość. Oprócz klasycznych szkód pogodowych wystąpiły też pojedyncze szkody pożarowe w poszczególnych regionach - mówi Janc. 

VH Polska zaoferowała rolnikom ochronę z odpowiedzialnością za szkody całkowite na poziomie 100 proc. sumy ubezpieczenia. 

- Rolnicy z zadowoleniem przyjęli również naszą odpowiedzialność za szkody będące efektem zastoisk wodnych – wyjaśnia dyrektor.


Ubezpieczenia w liczbach


W Polsce ubezpieczana jest coraz większa powierzchnia upraw, jednak nadal jest to niewiele. Na 14 milionów hektarów gruntów ornych, ochroną objętych jest ok. 3,9 mln ha. W tamtym roku ubezpieczenie wykupiło prawie 215 tysięcy rolników. W 2018 roku zrobiło to ok. 165 tys. osób.

ksz, fot. A. Janc


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)