StoryEditor

Nie wszyscy rolnicy zdążyli wykupić polisę. Ubezpieczyciele podsumowują kampanię wiosenną

Wiosenna kampania ubezpieczeń upraw za nami. Czas więc na krótkie podsumowanie. O przebieg tegorocznej sprzedaży zapytaliśmy zakłady ubezpieczeniowe. Niestety, z uwagi na ograniczoną pulę środków na dopłaty do składek, nie wszyscy rolnicy zdążyli wykupić polisę. Problem może powtórzyć się jesienią, zwłaszcza, że pieniędzy na dopłaty jest dużo mniej niż w latach ubiegłych.
14.08.2020., 14:08h
Na ten rok rząd przewidział 350 mln zł na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych. To znacznie mniej niż kwota zarezerwowana na ten cel w budżecie w latach ubiegłych (650 mln zł w roku 2019), i znacząco mniej niż kwota faktycznie wykorzystana w 2019 roku - około 500 mln zł.

Dlatego w tym roku nie wszyscy rolnicy zdążyli zawrzeć obowiązkowe ubezpieczenia upraw. Środki na dopłaty do składek zostały wyczerpane już na początku czerwca. KOWR co prawda przekazał dodatkowe 50 mln zł (chociaż minister rolnictwa zapewniał, że będzie to 150 mln zł!), ale zrobił to pod koniec czerwca, więc większość tych pieniędzy trafi do puli jesiennej kampanii zawierania polis. 

A jak poza tym wyglądała tegoroczna kampania wiosenna? Od czego najczęściej ubezpieczali się rolnicy? I jak zapowiada się jesienne zawieranie polis? O to zapytaliśmy zakłady ubezpieczeń.

PZU: podobnie jak rok temu


Kampania wiosenna 2020 w PZU, mimo sytuacji epidemicznej w kraju, była porównywalna pod względem sprzedaży do lat poprzednich. Rolnicy najczęściej wybierali ubezpieczenia przed typowo wiosennymi ryzykami - gradem czy przymrozkami wiosennymi. 
- Oprócz tego, niesłabnącą pop...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:01