StoryEditor

Ostatnie dni na złożenie wniosku o dofinansowanie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami!

Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego” w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór rozpoczął się 3 marca i pozostało już niewiele czasu na złożenie wniosku. Do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie i kto może się o nie starać?
22.03.2023., 11:03h
O dofinansowanie na inwestycje chroniące wody przez zanieczyszczeniem azotanami można ubiegać się do 3 kwietnia 2023 roku. Do tej pory ARiMR zarejestrowała 49 wniosków na kwotę ponad 5 milionów złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się producenci rolni, którzy prowadzą hodowle zwierząt gospodarskich lub chów i planują inwestycję, która ma na celu ochronę wód przez azotanami.

O wsparcie nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk, a także trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kilogramów lub w przypadku 750 stanowisk dla macior.

Jakie zmiany wprowadzono w naborze?

Zmiany, jakie wprowadzono w naborze to limit pomocy, który wzrósł do 150 tys. złotych na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Przypomnijmy, że wcześniej kwota ta wynosiła 100 tys. złotych.
Kolejna zmiana to sposób rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę i gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów stałych pochodzenia naturalnego. W tym przypadku obowiązywać będą stawki jednostkowe. Pozostałe inwestycje będą refundowane, tak jak miało to miejsce do tej pory.

W jaki sposób będzie wypłacane dofinansowanie?

Dofinansowane będzie wypłacane w wysokości 50%, w przypadku młodego rolnika będzie to 60%, kosztów kwalifikowanych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc, którą otrzyma rolnik, będzie można przeznaczyć na:
  • na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,
  • a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
  • Zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Do kiedy trwa nabór i gdzie można składać dokumenty?

Nabór trwa miesiąc od 3 marca do 3 kwietnia 2023 roku. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście, lub przez uprawioną osobę. Można skorzystać również z przesyłki rejestrowanej nadanej w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem ePUAP.

Na ten moment Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 214-2020 wypłaciła już prawie 229,2 mln zł ponad 3,17 tys. rolnikom.
Bernat Patrycja
gov.pl
fot. Dominika Stancelewska arch. 
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 14:22