StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2023: ruszył nabór wniosków. Jakie zasady, warunki i wymagania?

Już dzisiaj rusza nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Zebraliśmy dla Was wszystkie potrzebne informacje, aby proces składania wniosków w tegorocznej kampanii był łatwiejszy. Jak złożyć wniosek, jakie zasady należy spełnić aby móc wnioskować o dopłaty i jakie są szczegółowe warunki? 
14.03.2023., 16:03h

ARiMR informuje, że aby otrzymać dopłaty, trzeba spełnić kryteria rolnika aktywnego zawodowo (być w poprzednim roku beneficjentem płatności bezpośrednich nieprzekraczających kwoty 5 tys. euro) oraz stosować zasady wzmocnionej warunkowości, która opiera się na 9 normach GAEC, dotyczących utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa w dobrej kulturze rolnej zgodnej z ochroną środowiska.

- Kolejna zmiana dotyczy dolnego progu powierzchni gospodarstwa objętej płatnością redystrybucyjną. Do tej pory wynosił on 3 ha, a od  tego roku został obniżony do 1 ha. Istotne jest, że płatność taka przyznawana jest do pierwszych 30 ha. Z kolei w przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników zniesiono limit powierzchni gruntów, do których przyznawana jest płatność (dotychczas było to 50 ha) - podaje ARIMR. 

Wnioski o przyznanie płatności wraz z załącznikami będą przyjmowane od 15 marca do 15 maja 2023 r. Jak podaje Agencja dokumenty będzie można dostarczyć po 15 maja br., ale za każdy roboczy dzień opóźnienia płatność będzie pomniejszana o 1 proc. Z kolei korekt we wnioskach bez konsekwencji finansowych będzie można dokonywać do 31 maja 2023 r. Po tej dacie płatności do powierzchni objętych zmianami będą również obniżane o 1 proc. za każdy dzień zwłoki. Zarówno w przypadku składania wniosków, jak i wprowadzania w nich modyfikacji, ostateczny termin to 9 czerwca 2023 r.

Zmiany w dopłatach bezpośrednich 2023

W tegorocznej kampanii naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie 2023 i płatności obszarowe pojawił się szereg zmian wymuszonych dostosowaniem obecnego naboru do wymagań zawartych w Krajowym Planie Strategicznym i nowej WPR na lata 2023-2027. Co jest nowe? Przeczytasz w artykule Zmiany w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej - dopłaty, aktywny rolnik, dobrostan zwierząt i rolnictwo węglowe.

Nadal realizowane są niektóre działania z PROW 2014-2020, jednak już pojawił się harmonogram naboru wniosków w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027, to właśnie z niego rolnicy będą korzystać w kolejnych latach, również z tych środków finansowane będą dopłaty bezpośrednie 2023 (HARMONOGRAM NABORU WNIOSKÓW PS DLA WPR 2023-2027)

Aplikacja eWniosek Plus - logowanie

Od 2022 roku logowanie do eWniosekPlus zaczynamy od PUE, a same wnioski w formie online ARiMR przyjmuje od 2018 roku. Początkowo istniała możliwość składania oświadczeń o braku zmian w formularzu w stosunku do roku poprzedniego. Teraz pozostała jedynie możliwość składnia wniosków jedynie przez Internet. W tym roku formularz rozszerzony online rozszerzony będzie dodatkowo o nowe płatności – ekoschematy. Jak się zalogować do serwisu i jaką kwotę należy podać w momencie logowania? Wszystkie informacje znajdziesz w artykule Aplikacja eWniosekPlus. Jak się zalogować by móc złożyć wniosek o dopłaty?

Ekoschematy - co wybrać i czy można je łączyć?

Nowością w tegorocznej kampanii są Ekoschematy, czyli teoretycznie dobrowolne, dodatkowe zobowiązania na rzecz ochrony środowiska i klimatu będą szansą na dodatkowe zwiększenie poziomu dopłat bezpośrednich, który bez ich realizacji będzie niestety o ok. 25% niższy niż obecnie. Jest więc o co walczyć. Rolnicy mają aż sześć ekoschematów do wyboru. Dokładny opis poszczególnych ekoschematów znajdziesz w artykule Dopłaty bezpośrednie 2023: jak będą wyglądały ekoschematy?  oraz 6 ekoschematów w KPS: jakie wymogi, punktacja i stawki dopłat?

Oprócz tego, jakie ekoschematy są dostępne i z czego warto skorzystać, trzeba również wiedzieć czy ekoschematy można ze sobą łączyć. Kwestia nie jest tak prosta jakby się wydawała. Więc lepiej przeczytać szczegóły w artykule pt. Czy ekoschematy można łączyć ze sobą? Zasady dopłat 2023

ONW i płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne - szczegółowe warunki i tryb przyznawania płatności 

W związku z nowym Planem Strategicznym w Rządowym Centrum Legislacyjnym posypały się rozporządzenia dotyczące poszczególnych rodzajów pomocy.

Między innymi ministerstwo rolnictwa zaprezentowało nowe przepisy dotyczące płatności ONW w ramach Planu Strategicznego WPR. W zeszłym roku z takiej pomocy skorzystało 740 tys. rolników. Co zmieni się w zasadach przyznawania dotacji? Jakie są zasady i sposób wyliczania stawek oraz DJP? Czytaj więcej w artykule Dopłaty bezpośrednie 2023: stawki i warunki przyznania płatności ONW. Jakie zmiany?

Nie tylko w tym działaniu pojawiły się zmiany. Dotyczy to również płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych. Okazuje się, że w nowym naborze dopłaty RSK wzrosną o 16%, a szczegółowe zasady przyznania tego wsparcia znajdziesz w artykule Dopłaty bezpośrednie 2023: Płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne wzrosną o 16 proc.

GAEC - normy dobrej kultury rolnej

W rozporządzeniu w sprawie „w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania” określono normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (DKR, ang. good agricultural and environmental condition of land - GAEC) oraz szczegółowe warunki ich stosowania, z uwzględnieniem krajowych warunków glebowych i klimatycznych oraz istniejących systemów gospodarowania. System warunkowości wprowadza szereg wymagań, aby rolnik otrzymał płatności bezpośrednie i obszarowe. Jak wyglądają poszczególne normy dobrej kultury rolnej? Dowiesz się z kolei w artykule Dopłaty bezpośrednie 2023: Normy dobrej kultury rolnej z ochroną środowiska, czyli GAEC w praktyce

Płatności ekologiczne

Ministerstwo rolnictwa przesłało 10.03.2023 do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023– 2027”. Jeśli zastanawiasz się kto może otrzymać płatności ekologiczne i na jakich zasadach, warto zajrzeć do artykułu o szczegółowych przepisach dotyczących interwencji „Rolnictwo ekologiczne”

Które grunty kwalifikują się do dopłat bezpośrednich?

Jeżeli z kolei masz wątpliwości, jakie są warunki uznawania gruntów za hektary kwalifikowane, którym mogą zostać przyznane płatności bezpośrednie, możesz zajrzeć do artykułu Dopłaty bezpośrednie 2023: Czym jest hektar kwalifikowany?
Z kolei w artykule Dopłaty bezpośrednie 2023: Ukazało się rozporządzenie – jakie są zasady, stawki i warunki otrzymania płatności? dowiesz się kto nie otrzyma dopłat bezpośrednich w 2023 roku i co oznacza pojęcie rolnik aktywny. 

W 2022 roku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Trwa realizacja wypłat – dotychczas z tytułu płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników trafiło 17,8 mld zł.

dkol

Fot. Envato Elements/Kolasińska
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 23:57