StoryEditor

Resort rolnictwa szykuje zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich

Ministerstwo rolnictwa planuje zmiany w ustawie o płatnościach bezpośrednich. Mają one ułatwić składanie wniosków przez partnerów KSOW; wprowadzą także możliwość wykorzystywania zdjęć geotagowanych we wnioskach o dopłaty i PROW.
12.01.2021., 10:01h
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Jedną ze zmian jest umożliwienie wykorzystania tzw. zdjęć geotagowanych. Są to zdjęcia zawierające informacje o długości i szerokości geograficznej miejsca wykonania. Będą one wykorzystywane w sprawach o przyznanie płatności bezpośrednich, płatności niezwiązanej do tytoniu oraz w ramach PROW.

- Zdjęcia geotagowane stanowią element wykorzystania nowych technologii, który będzie mógł być wykorzystywany jako dowód w sprawie, na podstawie którego można rozstrzygnąć kwestie związane z potwierdzeniem lub też zanegowaniem deklaracji rolnika, czy wypełnienia przez niego zobowiązań - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. 

Zdjęcia geotagowane będą stanowiły dokument urzędowy.

Kolejne projektowane zmiany przewidują, że ostatecznym terminem składania zmian we wniosku o przyznanie płatności będzie 31 maja. 

- Zmiana ta ma jedynie charakter porządkowy, polegający na uwzględnieniu w przepisach krajowych terminu, który wynikał dotychczas wprost z przepisów UE - zaznacza resort rolnictwa.

Następna zmiana umożliwia składanie drogą elektroniczną wniosków o wybór operacji oraz innych dokumentów przez partnerów KSOW.

- Z uwagi na utrzymujący się stan epidemii konieczne jest określenie podstawy prawnej dla
możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Partnerzy KSOW, począwszy od pierwszego
konkursu w 2017 r., mają bowiem możliwość składania wniosków o wybór operacji wyłączenie
w formie pisemnej - czytamy w uzasadnieniu.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca 2021 r. 

- Termin ten jest konieczny z uwagi na to, że jest to termin rozpoczęcia kampanii składania wniosków o przyznanie płatności - uzasadnia ministerstwo.

Kamila Szałaj
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 18:30