Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Rozliczyć VAT od zakupionej przyczepki

Obrazek

Kupiłem przyczepkę, czy mogę odliczyć VAT od jej zakupu? – pyta rolnik, podając pełną nazwę pojazdu.

dr Piotr Łuczak2 października 2017, 08:00
W ostatnim czasie zakupiłem przyczepkę samochodową. W związku z tym mam pytanie, czy możliwe jest odliczenie VAT od tego zakupu. Chciałbym dodać, że w tytule faktury figuruje oznaczenie „Przyczepa N2336 Neptun ZES”. Przyczepka będzie przeznaczona do celów rolniczych w transporcie towarów. Wcześniej kupiłem samochód osobowy z 50% odliczeniem VAT.

O możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT od zakupu środka trwałego nie decyduje nazwa podana na fakturze lub wielkość danego środka, a wyłącznie związek ze sprzedażą opodatkowaną. – odpowiada Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

W omawianym przypadku nie ma też formalne okoliczność, czy tę przyczepkę będzie ciągnąć samochód osobowy zakupiony w celu tzw. wykorzystania mieszanego w gospodarstwie czy np. ciągnik rolniczy. Zgodnie z Art. 86. 1. Ustawy o VAT, zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi,  przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ciężar dowodu, w razie kontroli, czy dany środek trwały jest wykorzystywany dla celów sprzedaży opodatkowanej – tutaj w gospodarstwie rolnym – spoczywa wyłącznie na podatniku. Jeśli np. przyczepka będzie wykorzystywana do przewozu warzyw na targowisko albo do przewozu środków produkcji, to taki związek ze sprzedażą opodatkowaną jest bezsporny.

Pytania i odpowiedzi do VAT co miesiąc w rubryce „top agrar Polska”, a szerokie opracowania i artykuły VAT w kwartalniku „top agroszef Premium”.

Opr. pł


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)