Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Podwyżki na rynku świń już pod koniec czerwca!

Co będzie działo się na rynku świń w najbliższych tygodniach i miesiącach. Tylko dla top agrar Polska karty odsłania dyrektor zarządzający ds. skupu w Animex Foods – dr Piotr Kowalski.

Paulina Janusz-Twardowska13 czerwca 2022, 11:02

- Na rynku już obserwujemy kroczące podwyżki cen żywca wieprzowego, w maju wzrosty sięgały 5-10 gr/kg tygodniowo. Czerwcowa stagnacja związana jest ze zmniejszonym popytem, ale na koniec tego miesiąca możemy spodziewać się lepszych cen – mówi dr Piotr Kowalski, dyrektor zarządzający skupu w Animex Foods. Jak twierdzi sezon grillowy w zeszłym miesiącu w Europie nie rozwinął się tak, jak spodziewała się branża. Na zmniejszone zakupy wpływa również inflacja, która powoduje, że klienci ostrożniej wydają pieniądze.

Dziś największa nadprodukcja świń w Europie jest zlokalizowana w Hiszpanii, jednak kraj ten wysyła wieprzowinę głównie na Bałkany.

– Jednocześnie Unia jako całość bije coraz mniej, od początku tego roku jest to od 1 do 2 mln tuczników miesięcznie mniej. Zatem ograniczona podaż żywca, nawet mimo zmniejszającej się konsumpcji, będzie powodowała wzrost cen – przewiduje lepsze niż w zeszłym roku perspektywy dla rolników dr Kowalski.  Tym samym prognozuje trudny rok dla zakładów mięsnych ze względu na zmniejszoną dostępność bazy surowcowej.

Więcej szczegółów w wywiadzie video.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy