Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń – co się dzieje w Europie?

Obrazek

Na przełomie roku podaż świń w większości krajów europejskich była ponadprzeciętna. Powód? Niepracujące, świąteczne dni i podwyższona masa tuczników.

Paulina Janusz-Twardowska11 stycznia 2021, 15:26
Zdaniem analityków rynkowych nawisy oczekujących na sprzedaż tuczników w Niemczech wzrosły, przy czym na południu kraju są one wyższe ze względu na wolną od pracy środę Trzech Króli. Na szczęście obawy przed międzyświątecznym mega korkiem się nie spełniły, a zwierzęta są powoli odbierane z gospodarstw. Dzięki temu VEZG mogło w ostatnim tygodniu utrzymać cenę sprzed na poziomie 1,19 euro/kg masy wbc.

Stabilne stawki w Austrii i Danii

W Austrii w tygodniach między świętami oferta świń rzeźnych przewyższyła moce przerobowe ubojni o 50%. Jednak cena tuczników pozostała na niemienionym poziomie 1,32 euro/kg wbc. Podobnie było w Danii, gdzie Danish Crown w pierwszym tygodniu 2021 r. utrzymał stawki z końcówki poprzedniego roku. Spółdzielnia poinformowała, że sprzedaż na przełomie roku zwiększyła się i utrzymywała się jak na ten sezon na akceptowalnym poziomie. Jednocześnie wzrósł duński eksport do krajów trzecich. Wraz z nadgodzinami w duńskich zakładach mięsnych w Balns i Horsens zwiększono moce ubojowe i zmniejszono nadwyżki na rynku żywca.

Na zachodzie raczej bez zmian

Dość przyzwoity popyt na świnie odnotowano również we Włoszech, do czego przyczyniło się wznowienie produkcji przez przetwórców mięsa. Ceny w Italii pozostały bez zmian.
We Francji ubojnie szybko wróciły do pracy po świątecznej przerwie. Tradycyjnie po świętach sieci handlowe uruchamiają wiele akcji promocyjnych na produkty spożywcze, w tym wieprzowe, co zwiększa tam popyt na tuczniki. Oczywiście, nie brakuje ich na rynku, a sztuki są zwykle przerośnięte. Francuskie notowania nie zmieniły się w miniony czwartek i utrzymały się na poziomie 1,201 euro/kg wc.

Rekordowy popyt w Hiszpanii

Tymczasem w Hiszpanii popyt na wieprzowinę był zaskakująco wysoki w wakacyjnych tygodniach. W tym czasie ustanowiono rekordy ubojowe dla tej pory roku. Magazyny wieprzowiny są puste, a eksporterzy potrzebują towaru na wysyłki do Chin. Hiszpańskie notowania są stabilne – 1,096 euro/kg wbc.

Bez niespodzianek

Na przełomie roku niewiele zmieniło się w cenach rzeźnych świń w UE. Według Komisji Europejskiej rzeźnie 27 państw członkowskich płaciły średnio 127,97 euro/100 kg wbc w klasie E; to było o 0,13 €, czyli o 0,1% mniej niż w poprzednim tygodniu. Najwyższe obniżki odnotowano w Rumunii (4,5%) i Słowacji (3,2%). W Bułgarii i Chorwacji zarejestrowano spadek o 1,1%. W Estonii, na Węgrzech, we Włoszech, na Łotwie i w Polsce ceny spadły minimalnie od 0,5% do 0,8%. W Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Francji ceny pozostały bez zmian. Z kolei w Danii odnotowano wzrost o 0,8%, a na Litwie i wyniósł on 2,1%.
Źródło: AGE

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy