StoryEditor

Rynek świń – co się dzieje w Europie?

Na przełomie roku podaż świń w większości krajów europejskich była ponadprzeciętna. Powód? Niepracujące, świąteczne dni i podwyższona masa tuczników.
11.01.2021., 12:01h
Zdaniem analityków rynkowych nawisy oczekujących na sprzedaż tuczników w Niemczech wzrosły, przy czym na południu kraju są one wyższe ze względu na wolną od pracy środę Trzech Króli. Na szczęście obawy przed międzyświątecznym mega korkiem się nie spełniły, a zwierzęta są powoli odbierane z gospodarstw. Dzięki temu VEZG mogło w ostatnim tygodniu utrzymać cenę sprzed na poziomie 1,19 euro/kg masy wbc.

Stabilne stawki w Austrii i Danii

W Austrii w tygodniach między świętami oferta świń rzeźnych przewyższyła moce przerobowe ubojni o 50%. Jednak cena tuczników pozostała na niemienionym poziomie 1,32 euro/kg wbc. Podobnie było w Danii, gdzie Danish Crown w pierwszym tygodniu 2021 r. utrzymał stawki z końcówki poprzedniego roku. Spółdzielnia poinformowała, że sprzedaż na przełomie roku zwiększyła się i utrzymywała się jak na ten sezon na akceptowalnym poziomie. Jednocześnie wzrósł duński eksport do krajów trzecich. Wraz z nadgodzinami w duńskich zakładach mięsnych w Balns i Horsens zwiększono moce ubojowe i zmniejszono nadwyżki na rynku żywca.

Na zachodzie raczej bez zmian

Dość przyzwoity popyt na świnie odnotowano również ...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 04:50