StoryEditor

Ceny tuczników nareszcie wyższe! Ile za świnie płacą w skupie?

Mimo trudnych chwil na rynku tuczników na przełomie marca i kwietnia, kiedy to skupujący obniżali ceny żywca wieprzowego, kolejne tygodnie kwietnia przyniosły poprawę sytuacji. Ile za świnie płacą skupy w Twoim regionie?
18.04.2024., 11:44h

Poprawa sytuacji na rynku świń

Nawet bez impulsu z Niemiec krajowe ubojnie i pośrednicy podnieśli stawki za tuczniki. Co najważniejsze, to nie były symboliczne korekty, ale istotne wzrosty. Przykładowo w połowie kwietnia stawka poubojowa za tuczniki była o 30 do nawet 50 gr/kg w klasie E wyższa niż tuż przed Wielkanocą i wynosiła nawet 9,6 zł/kg w klasie E netto. W rozliczeniach za żywiec stawka za tuczniki wynosiła wtedy od 7,4 do 7,8 zł/kg netto.

To oznacza, że po wspomnianych podwyżkach ceny w Polsce i w Niemczech się wyrównały. Za Odrą bowiem od wielu tygodni obowiązuje niezmieniona stawka za świnie rzeźne – 2,2 euro/kg w klasie E, czyli ok. 9,6 zł/kg netto. Wprawdzie faktyczne ceny transakcyjne bardziej odzwierciedlają notowania wieprzowiny na tzw. małej giełdzie ISW, gdzie obecnie tuczniki są licytowane po 2,27 euro/kg w klasie E, czyli niespełna 9,8 zł/kg netto.

Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 10:57