Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Rynek świń>

Rynek świń: Stabilna szansa na podwyżki

Obrazek

W skupach świń spokojnie: niektóre zakłady nie kupują tuczników, wiele nie zmieniło cen, ale podaż świń na rynku wróży podwyżki.

Jan Bromberek5 kwietnia 2018, 13:01
Poświąteczny tydzień na rynku świń przywitał hodowców dobrymi informacjami. Wprawdzie w notowaniach stawek tuczników na niemieckiej dużej giełdzie VEZG nie odnotowano wzrostu cen, jednak widać mniejszą podaż świń i niższa wagę poubojową.

Na to nakładają się informacje z krajowego rynku, według których brakuje tuczników. Skupujący jeszcze przed publikacją środowych danych z giełdy VEZG mówili, że nawet jeśli w Niemczech spadną ceny, w Polsce raczej stawki pozostaną niezmienione.

W efekcie brak zmiany ceny w Niemczech w kraju na razie skłania do utrzymania stawek sprzed Wielkanocy, a lokalnie widać delikatne podwyżki. Maksymalnie za żywiec pośrednicy płaca teraz od 4,5 do 4,7 zł/kg, a w rozliczeniach poubojowych stawki oscylują wokół 6 zł/kg w klasie E.

Jednak w najbliższych tygodniach podwyżki są możliwe. Ma temu pomóc szansa na odbudowanie udziału unijnych dostawców wieprzowiny na rynku chińskim. Ma to umożliwić obłożenie 25% cłem amerykańskiej wieprzowiny trafiającej na rynek Państwa Środka. Jest to element wojny handlowej zapoczątkowanej przez USA, nakładając cła na towary z Chin.

jbr

Sprawdź ceny w swojej okolicy - sonda cenowa!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)