StoryEditor

Ceny skupu zbóż: Pszenica i żyto tanieją

Spadają ceny pszenicy na Matifie. Na krajowym rynku spadki cenowe nie są tak wyraźne, ale pszenica i żyto tanieją.
21.08.2019., 17:08h

Pszenica wciąż tanieje 
Cena pszenicy aktualnie na giełdzie Matif jest na najniższym poziomie od kwietnia 2018 r.
  Cena zamknięcia notowań z dnia 21.08.19 na wrzesień wynosi 165,0 euro/t, natomiast notowań na grudzień 169,75 euro/t. Sytuację przez chwilę ratowała nieco słabnąca złotówka, której kurs dochodził do 4,37 zł/euro. Jednak obecnie waha się do 4,35–4,36 zł/euro. Spadki cen w skupie są nieznaczne, bowiem już w żniwa krajowe ceny wystartowały z niskiego pułapu. Widać natomiast niechęć w zaopatrywaniu się przetwórców w większe partie na przyszłe okresy i dokonywane są jedynie mniejsze transakcje. Pojawiają się nadzieje na ożywienie eksportu, gdyż niskie ceny na giełdach wspierane wyższym przelicznikiem walutowym mogą dawać korzystniejszą relację, w stosunku do rynku krajowego. Z polską pszenicą wypływa właśnie z portu w Gdyni statek do Arabii Saudyjskiej (50 tys. ton), na początek września planowany jest kolejny jeszcze większy.

Pszenicę do portów kupuje się dziś w cenach 700–710 zł/t za 12,5% białka,  na pszenicę o 14% białka na razie nie ma chętnych. 
Na rynek krajowy pszenica konsumpcyjna kupowana jes...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 22:48