Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rynek zbóż>

Polska złoży wniosek o wprowadzenie cła na kukurydzę z Ukrainy!

Obrazek

Polska złoży wniosek o wprowadzenie ceł na ukraińską kukurydzę. Chcemy także, aby w kolejnym roku obowiązywania umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, wyłączyć z niej część produktów rolno-spożywczych. 

12 stycznia 2023, 13:42

Wprowadzony przez Unię Europejską bezcłowy i bezkontyngentowy handel z Ukrainą obowiązuje do 5 czerwca 2023 r.  Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że w efekcie tej decyzji od stycznia do października 2022 r. z Ukrainy do Polski napłynęło 1,7 mln t. zbóż, z czego 1,4 była to kukurydza. Ale jednocześnie utrzymuje się bardzo wysoki eksport zbóż z Polski przewyższający .

– To wskazuje, że większa część kukurydzy jest dalej eksportowana. Ale dalej problem jest – mówił w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski.

Problem jest i to sporty. Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, bo sytuacja na rynku zbóż jest tragiczna.

Nie będzie kaucji na zboża z Ukrainy

Przedstawiciel resortu rolnictwa podkreślił, że cały import zbóż z Ukrainy podlega restrykcyjnym kontrolom. Dotyczy to zwłaszcza tzw. zboża technicznego, które nie jest już wpuszczane na terytorium Polski.

- Zbadaliśmy pomysł Polskiego Stronnictwa Ludowego wprowadzenia tymczasowej kaucji. Niestety w unijnym kodeksie celnym takiego instrumentu nie ma i nie może być stosowany na terytorium Unii Europejskiej – dodał wiceminister J. Kowalski, który dodał, że Polska także nie może jednostronnie wprowadzić ceł na unijnej granicy.   

Będzie wniosek o wprowadzenia cła na kukurydzę z Ukrainy!

Ale unijne przepisy dają inna możliwość.

- 30 stycznia 2023 r. na posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek w sprawie przywrócenia ceł na import kukurydzy z Ukrainy. Budujemy w tej sprawie koalicję państw – zapowiedział wiceminister Janusz Kowalski.

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało, że po 5 czerwca 2023 r. będzie dążyć do tego, aby z liberalizacji handlu z Ukrainą wyłączyć część produktów.

- Przede wszystkim chronić polskie drobiarstwo, chronić polskie jabłka oraz polską branże przetwórstwa soków – kontynuował Janusz Kowalski. 

Jakie prognozy dla polskiego eksportu zbóż?

Prognozy rządu mówią, że w sezonie 2022/2023 utrzyma się wysoki eksport zbóż z Polski, które wyniesie ok. 12 mln.t. Wobec:

·        9,2 mln t. w sezonie 2021/2022

·        10,6 mln. t. w sezonie 2020/2021

·        8 mln. t. w sezonie 2019/2020

wk

Więcej o rynku zbóż przeczytasz TUTAJ.

Fot. Envato ElementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)