Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Co z rzepakiem po gradobiciu?

Obrazek

Ostatnie lokalne gradobicia spowodowały wymłócenie na pniu roślin. Grad był tak silny, że w niektórych przypadkach 100% łuszczyn jest pustych.

dr Maria WalerowskaJacek Daleszyński13 lipca 2016, 13:31

Są to sytuacje ekstremalne, jednak niestety niekiedy się zdarzają. Trzeba sobie wtedy postawić pytanie co z taką plantacją zrobić? Jeśli była ubezpieczona od gradu to trzeba poczekać na komisję szacującą straty i nic nie można robić na tym polu. Jeśli straty są oszacowane lub pole nie było ubezpieczone nie należy wzruszać ziemi i niszczyć wysokich roślin do czasu skiełkowania osypanych nasion. W zależności od przebiegu pogody i uwzględniając stopień zacienienia łanu może to trwać 7–10 dni. Wtedy dopiero można spróbować wjechać talerzówką, najlepiej ciężką. Zapewne jednokrotny przejazd nie wystarczy do dobrego rozdrobnienia całych roślin, dlatego konieczna będzie przynajmniej jeszcze jedna uprawka. Ponieważ talerzówka nie rozdrobni całych roślin tak jak kombajn warto zastosować azot na mineralizację słomy w dawce 30 kg/ha N.

mw, jd, fot. KonieczkaPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)