Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Sposoby na kiłę kapusty

Obrazek

Jeszcze kilka lat temu pojawienie się kiły kapusty na polu było prawie jak wyrok dla producentów rzepaku – rezygnacja z jego uprawy. Dzisiaj mamy na nią kilka sposobów.

dr Maria Walerowska19 sierpnia 2021, 15:39

Pojawienie się kiły kapusty na polu oznacza, że przez kilka, a nawet kilkanaście lat będzie atakowała ona rośliny z rodziny kapustowatych. Ponadto istnieje ryzyko rozwleczenia sprawcy choroby z glebą na maszynach rolniczych, co powoduje konieczność częstego czyszczenia narzędzi. W kolejnych latach, w sprzyjających dla rozwoju kiły kapusty warunkach, straty rosną, czasami do całkowitej redukcji plonu. Pierwotniak (sprawca choroby) jest pasożytem bezwzględnym, rozwija się wyłącznie w żywych tkankach roślin.

Do niedawna brak było skutecznych i możliwych do zastosowania chemicznych środków ochrony roślin. Niedawno pojawił się tiofanat metylu, ale z tą substancją niestety będziemy musieli już niebawem się pożegnać. Bardzo ważny jest siew odmian o podwyższonej odporności na sprawcę kiły kapusty (m.in. SY Alister, Mentor, Archimedes, DK Platinium, Alasco, Augusta, SY Alibaba, Crocodile, Crotora i LG Anarion, DK Plasma, LG Alltamira, LG Scorpion i Pegazzus) oraz prawidłowa agrotechnika:

  • przerwa w uprawie rzepaku i innych roślin z rodziny kapustowatych na tym samym polu,
  • uregulowanie odczynu gleby do obojętnego,
  • niszczenie samosiewów i chwastów z rodziny kapustowatych,
  • siew w międzyplonach roślin innych niż z rodziny kapustowatych,
  • czyszczenie oraz dezynfekcja narzędzi i maszyn uprawowych po opuszczeniu zakażonego pola,
  • optymalny termin siewu (unikanie zbyt wczesnych terminów siewu).

mwal
Fot. Korbas


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)