Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Strączkowe>

Czy można jeszcze siać strączkowe?

Obrazek

Strączkowe to rośliny, które dobrze jest wysiewać wiosną jak najwcześniej, oczywiście jeśli warunki polowe na to pozwalają.

Jacek Daleszyński7 kwietnia 2017, 11:38

 

Warunki wilgotnościowe gleby dzisiaj nie są najgorsze. Przez nasz kraj przeszły deszcze, które choć nie uzupełnią braków wody glebowej, ale wystarczą na bieżące potrzeby, jak np. wschody zasianych już w wielu regionach buraków. Na stanowiskach, na których teraz planuje się wysiać strączkowe ostatnie deszcze mogą uratować wschody. Na glebach lżejszych, przy niskim poziomie wody gruntowej i tam, gdzie pole już wstępnie doprawiono przed siewem dodatkowa woda okaże się nieoceniona. Moim zdaniem warunki wilgotnościowe zatem w wielu rejonach umożliwiają jeszcze siew strączkowych i ich szybkie i wyrównane wschody.

Temperatura gleby
O ile w marcu z optymalną temperaturą gleby na głębokości siewu może być problem to teraz nie powinniśmy się o to martwić (od poniedziałku prognozowane ponowne ocieplenie). Podstawowe strączkowe wysiewane wcześnie wiosną potrzebują 2–6oC na głębokości siewu właśnie. A głębokość zależy m.in. od warunków wilgotnościowych. Im bardziej przesuszona gleba, tym głębiej umieszczamy nasiona. Poniżej głębokość siewu nasion podstawowych gatunków (odpowiednio w glebę o optymalnej wilgotności i przesuszoną):

  • groch – 6 i 8 cm,
  • łubiny – 2–3 i 5 cm,
  • bobik – 8 i 10 cm.

Bobik to ciekawa roślina. Nie dość, że potrafi skiełkować z głębokości aż 10 cm, to siewki wytrzymują przymrozek do –8oC. Spowolniony nieco zostaje co prawda rozwój części nadziemnej, ale dobrze wtedy rozwijają się korzenie, co jest nieocenione podczas wiosenno–letnich niedoborów wody. Nasiona bobiku kiełkują w temperaturze 3oC więc można go siać stosunkowo wcześnie. Osiągnięcie przez glebę takiej temperatury, np. w połowie marca jest zwykle trudne. Warto zatem wyposażyć się w prosty termometr ze szpikulcem, którym szybko zmierzymy temperaturę gleby przed siewem każdej rośliny.

W przypadku łubinu żółtego, który we wczesnych fazach rozwoju jest wrażliwy na przymrozki, opóźnienie siewu do początku kwietnia wydaje się zasadne. Nie zawsze jednak temperatura spada poniżej zera, kiedy łubin wschodzi, a przyspieszenie jego siewu może okazać się kluczowe dla wykorzystania wody i przetrwania okresów bezdeszczowych.

Okres wegetacji
Jeśli wysiane w najbliższych dniach strączkowe mają spełnić tylko wymóg zazielenienia, to zgodnie z obowiązującymi przepisami mamy wolną rękę jeśli chodzi o ich agrotechnikę. System orkowy, uprawa uproszczona czy nawet siew rzutowy będą zgodne z przepisami. Najważniejszy wymóg to utrzymanie czystości gatunkowej (konieczne odchwaszczanie) oraz pozostawienie uprawy przynajmniej do 15 lipca (siew wymagany do 15 maja). Przepisy nie mówią nic o konieczności zbioru roślin, np. na nasiona. Zatem uprawę równie dobrze można przyorać jako nawóz zielony.

Jeśli natomiast planuje się wysiać strączkowe z przeznaczeniem na nasiona to do agrotechniki warto się przyłożyć. Prawidłowy siew, odchwaszczanie i zwalczanie chorób czy szkodników są konieczne. Wysiane jeszcze w najbliższych dniach podstawowe strączkowe wydadzą nasiona i zdążą dojrzeć.

Więcej o agrotechnice strączkowych przeczytasz w naszym wydaniu specjalnym „Greening – tak zrobisz to najlepiej“.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)