StoryEditor

Czy można jeszcze siać strączkowe?

Strączkowe to rośliny, które dobrze jest wysiewać wiosną jak najwcześniej, oczywiście jeśli warunki polowe na to pozwalają.
07.04.2017., 11:04h

 

Warunki wilgotnościowe gleby dzisiaj nie są najgorsze. Przez nasz kraj przeszły deszcze, które choć nie uzupełnią braków wody glebowej, ale wystarczą na bieżące potrzeby, jak np. wschody zasianych już w wielu regionach buraków. Na stanowiskach, na których teraz planuje się wysiać strączkowe ostatnie deszcze mogą uratować wschody. Na glebach lżejszych, przy niskim poziomie wody gruntowej i tam, gdzie pole już wstępnie doprawiono przed siewem dodatkowa woda okaże się nieoceniona. Moim zdaniem warunki wilgotnościowe zatem w wielu rejonach umożliwiają jeszcze siew strączkowych i ich szybkie i wyrównane wschody.

Temperatura gleby
O ile w marcu z optymalną temperaturą gleby na głębokości siewu może być problem to teraz nie powinniśmy się o to martwić (od poniedziałku prognozowane ponowne ocieplenie). Podstawowe strączkowe wysiewane wcześnie wiosną potrzebują 2–6oC na głębokości siewu właśnie. A głębokość zależy m.in. od warunków wilgotnościowych. Im bardziej przesuszona gleba, tym głębiej umieszczamy nasiona. Poniżej głębokość siewu nasion podstawowych gatunków (odpowiednio w glebę o optymalnej wilgotności i przesuszoną):...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 03:57