Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Leśne pasy zaporowe – jedna z metod zapobiegania szkodom łowieckim

Od kilkunastu lat rośnie w Polsce areał upraw kukurydzy. Idzie za tym wzrost liczebności dzików, dla których kukurydza jest najlepszą karmą. Dodatkowo lochy mają w sezonie trzy mioty zamiast jednego. Za tym idzie wielkość strat wyrządzanych w uprawach, a rolnicy nie śpią po nocach pilnując wiosennych zasiewów.

11 maja 2020, 09:13
Koła łowieckie, jako dzierżawcy obwodów łowieckich wypłacają odszkodowania za straty, które na Opolszczyźnie w ostatnich latach przekraczają rocznie trzy miliony złotych.

Dlatego w czasie wiosennych zasiewów myśliwi współpracują z rolnikami w grodzeniu pól oraz dokarmiają zwierzynę. Aby zatrzymać zwierzynę w lesie myśliwi robią też pasy zaporowe oraz uprawiają poletka zaporowe, żeby zapewnić paszę dla dzikiej zwierzyny.

Myśliwi systematycznie zwiększają odstrzał dzików, które wyrządzają najwięcej szkód w uprawach rolnych. Mimo to strat nie da się uniknąć, ale można je ograniczyć, gdyż zwierzyna jest będzie częścią lasu.

O prowadzeniu i utrzymywaniu pasów zaporowych mówią:

  • Jarosław Kuźmiński – łowczy Koła Łowieckiego nr 2 „Bór” w Prudniku,
  • Jerzy Deszczka – gospodarz łowiska Koła Łowieckiego nr 2 „Bór” w Prudniku,
  • Zbigniew Szepelawy – rolnik z Szybowic, myśliwy Koła Łowieckiego nr 2 „Bór” w Prudniku.

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)