StoryEditor

Maszyny Väderstad w pracy – Żniwa i siew z top agrar i profi

Prezentacja i pokaz możliwości maszyn Väderstad  na naszych pokazach w Nagradowicach. 
15.07.2022., 11:07h
Podczas naszej długo wyczekiwanej imprezy  "Żniwa i siew z top agrar i profi" firma Väderstad zaprezentowała swoje dwie maszyny do uprawy oraz siewu.
Pierwszą z nich był agregat TopDown 400. Ta Czterometrowa maszyna została zaagregatowana z ciągnikiem Claas Axion 960 TT.
TopDown to agregat wielozadaniowy, w którym połączono zdolność pełnego podcięcia gleby za pomocą talerzy uprawowych oraz głębokiej uprawy za pomocą sztywnych zębów.
Talerze zamontowane są indywidualnie do ramy w odstępach 12,5 cm, tną i mieszają wierzchnią warstwę gleby, zapewniając jej odpowiednią strukturę. Natomiast umieszczone co 27 cm zęby spulchniają glebę i mieszają z nią rozdrobnione resztki pożniwne do głębokości 30 cm. Ostatnia strefa robocza to talerze wyrównujące oraz wał uprawowy, które pozostawiają wyrównaną i w pełni skonsolidowaną powierzchnię pola.



Możliwość optymalnego ustawienia maszyny do różnych warunków na polu sprawia, że maszyna jest wszechstronnym narzędziem do uprawy.
Gdy jest sucho, ciężar agregatu można przenieść na wał. W warunkach wilgotnych wał może spoczywać na podłożu i konsolidować glebę tylko własnym ciężarem. Gdy natomiast jest bardzo wilgotno, wał można unieść albo całkowicie zdemontować.
- Agregat TopDown ogranicza ilość koniecznych przejazdów, oszczędza wilgoć glebową, zwiększa wydajność i minimalizuje koszty – podsumowuje Krzysztof Kuśmierek z firmy Väderstad.
Do pracy z taką 4-metrową maszyną na niewielkiej głębokości do 10 cm konieczny jest ciągnik o mocy co najmniej 200 KM, a przy głębszym spulchnianiu nawet 400 KM. 

4 metrowy agregat uprawowo-siewny

Drugą zaprezentowaną przez firmę Väderstad maszyną był czterometrowy agregat uprawowo-siewny Spirit 400S. Narzędzie pracowało z ponad 200 konnym ciągnikiem Claas Axion 830.
Agregat uprawowo- siewny Spirit z pneumatycznym systemem dozowania nasion, doprawia powierzchnię pola, konsoliduje, wysiewa i dociska glebę nad wysianymi nasionami w jednym przejeździe. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie właściwej precyzji siewu przy dużej prędkości przejazdu. Ta jak informuje producent może wynosić do 15km/h


- Każda redlica nasienna posiada szerokie koło dociskowe, które pozwala reagować na wszelkie nierówności na polu, zapewniając tym samym stałą głębokość roboczą. Indywidualna regulacja głębokości rzędu umożliwia umieścić nasiona na zadanej głębokości siewu. Aby dostosować się do zmieniających się warunków glebowych, nacisk na redlice może być zmieniany z kabiny ciągnika podczas pracy.
Rezultatem są wyrównane wschody na całym polu – informuję Kuśmierek.
Przedstawiona maszyna wyposażona została w zbiornik o pojemności 3740 litrów. Za precyzyjne dozowanie nasion i nawozu odpowiada napędzany silnikiem elektrycznym układ dozujący Fenix II.

Zapotrzebowanie mocy na pracę z taką maszyną wynosi ponad 100 KM
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 06:28