StoryEditor

Automatyczne sterowanie agregatem TopDown i Opus

Väderstad wprowadza w agregatach TopDown i Opus możliwość automatycznego sterowania ustawieniami maszyny podczas pracy, dzięki funkcji E-Control z wykorzystaniem mapy pola.
20.02.2024., 09:00h

Od roku modelowego 2024 agregat TopDown 400-700 i ciężki kultywator Opus 400-700 mogą być wyposażone w bramkę komunikacyjną, czujniki i zaktualizowaną elektronikę. Otwiera to możliwość uzyskania pełnej kontroli nad maszyną za pośrednictwem opartego na iPadzie systemu sterowania Väderstad E-Control, a także obsługi maszyny z terminala ISOBUS ciągnika.

Mapa aplikacyjna i automatyczne sterowanie elementami maszyny

Wprowadzenie E-Services w maszynach TopDown i Opus umożliwia korzystanie z map aplikacyjnych, aby automatycznie sterować ustawieniami maszyny podczas pracy z wykorzystaniem mapy pola. Oznacza to, że rolnik, przed wyjazdem na pole, może zaprogramować, jak poszczególne elementy robocze - talerze, zęby, włóka i wał - powinny zachowywać się w określonych miejscach na polu, w oparciu np. o rodzaj gleby lub charakterystykę pola. Mapa aplikacyjna wgrywana jest do terminala ISOBUS ciągnika, który następnie łączy się z systemem Väderstad E-Control w celu przejęcia kontroli nad maszyną.

Korzystając z systemu Väderstad E-Control, rolnik może uzyskać pełną kontrolę nad maszyną bezpośrednio z kabiny ciągnika. Za pomocą jednego przycisku może ustawić indywidualną głębokość roboczą lub intensywność pracy talerzy, zębów, włóki lub wału podczas jazdy. Aby ułatwić pracę w polu, można użyć czterech wstępnie ustawionych przycisków do zapisania różnych konfiguracji maszyny. W razie konieczności w każdej chwili sterowanie można wyłączyć a parametry maszyny ustawić ręcznie.

 

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:13