Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Technika budowlana>

Ceny materiałów windują koszty budowy

Obrazek

Tak dynamicznych podwyżek cen niektórych materiałów chyba nikt się nie spodziewał. Cena stali w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła 70–90% w przypadku dwuteowników, 200% dla profili zamkniętych, rur oraz blach płaskich (było 2,50 – jest 6,50–7,50 zł/kg) i 100% w stali zbrojeniowej.

Jan Beba10 października 2021, 12:24

Cena płyt warstwowych, czyli obecnie najbardziej popularnego pokrycia dachowego w branży rolniczej wzrosła o ok. 100%. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku oferowaliśmy pokrycie dachowe z płyty 100 mm za 100 zł/m2 z montażem, dziś koszt takiego dachu to ok. 175 zł (nie podnieśliśmy ceny montażu). Znacznie wzrosły też ceny styropianu, drewna (problem z dostępnością), stolarka drzwiowa i okienna zdrożała o kilkadziesiąt procent – wylicza Patryk Zawieja z firmy budowlanej ZPH Sójka.

Najwięcej budujemy obór dla krów mlecznych oraz magazynów na płody rolne i maszyny rolnicze. Zdarzają się też obiekty dla bydła opasowego oraz tuczarnie. Wzrost cen bez wątpienia wpłynął na decyzje niektórych klientów o budowie. Inwestorzy, którzy ubiegali się o dofinansowanie do budowy ze środków UE i mają pozytywną decyzję raczej nie rezygnują bo procedura otrzymania takiego dofinansowania trwa wiele miesięcy a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa narzuca w umowie ostateczny termin budowy oraz oddania obiektu.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku inwestorów, którzy budowę  finansują jedynie ze środków własnych i kredytu. Wówczas jedni czekają licząc na obniżkę cen, inni mimo wszystko budują bo wychodzą z założenia, że nie wiadomo o ile ceny materiałów spadną i czy w ogóle spadną a poza tym, wcześniej wybudowany obiekt wcześniej przynosi zyski...przynajmniej w teorii.

Doświadczenie w budownictwie rolniczym

Po wybudowaniu ponad 30 obiektów inwentarskich oraz ponad 20 magazynów w samej branży rolniczej zdobyliśmy doświadczenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie doradzić klientowi ciekawe rozwiązania, które architekt "przelewa na papier"

Magazyn z przeznaczeniem na płody rolne zwykle budujemy z konstrukcji stalowej a pomiędzy słupami wylewamy ściany żelbetowe do wysokości 250 cm. W obiektach inwentarskich ściany boczne ze ścian żelbetowych do odpowiedniej wysokości ( przeważnie ok . 1-1,5 m) a powyżej kurtyny zwijane sterowane automatycznie. Ściany szczytowe w zależności od projektu, czasami od dołu żelbet a ponad bramami płyta warstwowa lub blacha trapezowa.

W przypadku kompleksowej budowy klienta nie interesują opóźnienia poszczególnych ekip czy ewentualne niedomówienia zakresów robót każdej z firm. To my jako wykonawcy musimy zadbać o to, żeby dotrzymać terminu zakończenia budowy oraz żeby wszystko było wykonane zgodnie z projektem i sztuką budowlaną. Klient decydując się na jednego wykonawcę wraz z projektem jest zobowiązany jedynie do okresowego odbioru robót zgodnie z harmonogramem załączonym do umowy.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)