Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test ciągników 75 KM - ładowacze czołowe na miarę

Obrazek

W drugiej części testu porównawczego ciągników o mocy 75 KM prezentujemy dane techniczne i wyniki pomiarów ładowaczy czołowych oraz wrażenia z transportu. Jakimi parametrami charakteryzowały się najlepsze modele? 

Dawid Konieczka14 lipca 2022, 06:00

Dobry ładowacz czołowy zamontowany na ciągniku klasy 75 KM to zestaw pożądany w wielu gospodarstwach. Podczas testu producenci mieli wolną rękę w wyborze modelu ze swojej oferty. Warunkiem, który musiał spełnić każdy ładowacz, było wyposażenie w układ poziomowania, euroramkę i trzeci obieg oleju do zasilania osprzętu. Oczywiście, nie wszyscy producenci produkują na własną rękę ładowacze czołowe, dlatego mogli dostarczyć sprzęt, który przygotowują dla nich inni producenci, z którymi współpracują w tym zakresie.

Praca i pomiary ładowaczy czołowych

Program testu ładowaczy czołowych składał się z części praktycznej i pomiarowej. W pierwszej z nich zespół testujący skupił się na dopasowaniu ładowacza do ciągnika (widoczność, zmiana kierunku jazdy, współpraca z układem hydraulicznym).

W drugiej części oceniono następujące punkty:

  • wysokość podnoszenia i zasięg: ze względu na różnorodność dostępnego osprzętu, pomiary wykonywano w punkcie obrotu euroramki. Zasięg ładowacza mierzony był na wysokości uniesienia 2,5 m i obejmował odległość od punktu obrotu osprzętu do najdalej wysuniętego do przodu elementu ciągnika;
  • kąty: z zamontowaną łyżką do załadunku ziemi zmierzono maksymalne kąty wychylenia podczas podbierania ładunku na dole (na siebie) i podczas wyładunku na maksymalnej wysokości (od siebie). W czasie unoszenia ładowacza kontrolowaliśmy, jak zmienia się kąt ustawienia łyżki. Wypełniona łyżka powinna w niewielkim zakresie odchylać się w kierunku od siebie, aby unoszony ładunek nie wysypywał się na maskę ciągnika. W przypadku wideł do palet na początku pomiarów ustawione zostały w pozycji poziomej do podłoża. Następnie w czasie unoszenia kontrolowano odchylenia od pozycji wyjściowej. Jeśli widły odchylają się zbyt mocno w kierunku od siebie, trzeba je przechylić na siebie, aby ładunek nie ześlizgnął się;
  • udźwig: pomiary wykonywano z widłami do palet o masie 240 kg, 50 cm od mocowania wideł. Ciągnik stoi na wadze samochodowej. Przed wagą zakotwiony jest w betonie solidny łańcuch. Dzięki temu udźwig mierzony jest na różnych wysokościach. Pomiary wykonywane są co 50 cm. Im bardziej równomierny udźwig, tym lepiej;
  • czasy: szybkie unoszenie ładowacza to podstawa płynnej i wydajnej pracy. Ma na to wpływ nie tylko wydajność pompy hydraulicznej, ale także przekrój siłowników, przewodów, a także przepływ na bloku zaworowym ładowacza.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dawid Konieczka
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)