Kolejna udana aukcja w Janowie

Kolejna udana aukcja w Janowie

14 marca na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie (woj. podlaskie) po raz piąty odbyła się aukcja bydła mięsnego organizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

r e k l a m a

42 hodowców z terenu 3 województw przeznaczyło na sprzedaż 210 odsadków w wadze od 200 do 380 kg; wszystkie zwierzęta znalazły nabywców. Zainteresowanych kupnem było 6 firm z kraju i zagranicy. Średnia wylicytowana cena jałówek wyniosła 11,80 zł netto/kg, zaś byczków 11,70 zł netto/kg. Ceny maksymalne na aukcji, wyższe nawet o 1,5zł /kg uzyskiwały zwierzęta młode w dobrej kondycji i czystorasowe w wadze od 230 do 280 kg. Po raz kolejny hodowcy przekonali się, że za dobry towar kupujący jest w stanie zapłacić dużo, ale musi on spełniać określone warunki.
– Oczekiwania finansowe sprzedających rosną z aukcji na aukcję. Jeśli ktoś liczy, że za byczki, których waga przekracza 370 kg uzyska po 13,5 zł/kg to niestety jest to nierealne i nie ma znaczenia, że zwierzę jest młode i ma dobre przyrosty – powiedział Jacek Zarzecki prezes PZHiPBM.

Celem aukcji jest umożliwienie hodowcom sprzedaży bezpośredniej, z ominięciem łańcucha pośredników, a zainteresowanym kupno wyrównanej stawki zwierząt w jednym miejscu. Do tej pory w 5 aukcjach sprzedano ponad 800 sztuk bydła. Ze względu na duże zainteresowanie PZHiPBM planuje kolejne imprezy tego typu – w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim.

Źródło: Jacek Zarzecki prezes PZHiPBM

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii