Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Czy komornik może usunąć dłużnika z mojej ziemi?

Obrazek

Nasz Czytelnik kupił ziemię drodze egzekucji. Niestety, dłużnik przedłużał postępowanie i mimo postanowienie sądu, potwierdzającego własność Czytelnika, dłużnik nie wydaje gruntu. Czy komornik może usunąć dłużnika z ziemi nowego właściciela?

adw. Mikołaj Pomin19 grudnia 2022, 08:00

Poprzedni właściciel nie chce oddać ziemi

Nasz Czytelnik zapytał:

Nabyłem nieruchomość rolną w drodze egzekucji. Dłużnik przedłużał postępowanie w nieskończoność. Ostatecznie udało się uzyskać postanowienie sądu, potwierdzające własność, jednak mimo to dłużnik nie wydaje gruntu. Czy komornik może usunąć dłużnika z ziemi?
Krystian K. (woj. lubuskie)

Co mówi prawo w takiej sytuacji?

Z chwilą zajęcia nieruchomości w toku egzekucji jest ona oddawana dłużnikowi (właścicielowi) w zarząd. Ma on prawo korzystać z ziemi, ale pożytki uzyskane powinny być przeznaczane na pokrycie kosztów egzekucji i spłatę długów. Po zakończeniu egzekucji jego obowiązkiem jest wydać ziemię nowemu właścicielowi. Czasem jednak dłużnicy starają się odwlec ten moment. Ratunkiem dla nowego właściciela jest przepis art. 999 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Stanowi on, że prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności nie tylko przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w urzędach i sądach. Jest też tytułem wykonawczym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości i opróżnienia znajdujących się na tej nieruchomości pomieszczeń bez potrzeby nadania mu klauzuli wykonalności.

W praktyce oznacza to, że z tym postanowieniem Czytelnik może domagać się od komornika przeprowadzenia egzekucji w celu uzyskania posiadania nabytej działki i to bez potrzeby prowadzenia odrębnego postępowania.


adw. Mikołaj Pomin
fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 12/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)