StoryEditor

Egzekucja komornicza na dzierżawionej nieruchomości. Czy można odzyskać pieniądze?

Nasz Czytelnik wziął w dzierżawę nieruchomość oraz zapłacił za nią czynsz z góry za cały rok, po pewnym czasie dowiedział się, że dzierżawionej przez niego nieruchomości prowadzona jest licytacja komornicza. Czy prowadzenie działalności na te ziemi jest możliwe, a jeżeli nie to czy uda się odzyskać pieniądze?
adw. Mikołaj Pomin
06.01.2024., 09:00h

Egzekucja komornicza na dzierżawionej nieruchomości

Pytanie Czytelnika: Wziąłem w dzierżawę nieruchomość i zapłaciłem czynsz z góry za cały rok. Po kilkunastu tygodniach dowiedziałem się, że z tej nieruchomości prowadzona jest licytacja komornicza. Czy mogę dalej korzystać z tej ziemi, a jeśli nie, czy mogę odzyskać pieniądze od właściciela?

Zobacz także: Córka rolnika bez dochodów może być współwłaścicielem kombajnu zbożowego. Zobacz kiedy Skarbówka nie zgłosi zastrzeżeń!

Zawsze przed zawarciem umowy warto się upewnić, czy nie jest prowadzona egzekucja komornicza z nieruchomości. Najłatwiej sprawdzić to można w księdze wieczystej w dziale III, gdzie zamieszczane są wpisy dotyczące właśnie egzekucji. Z pytania Czytelnika możemy wywnioskować, że tego nie sprawdził. Co do samej umowy, to zgodnie z art. 1002 Kodeksu postępowania cywilnego, z chwilą nabycia prawa własności w drodze licytacji komorniczej (uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności) nabywca wstępuje w prawa i obowiązki dłużnika, wynikające z dzierżawy stosownie do prawa normującego te stosunki w przypadku zbycia rzeczy wydzierżawionej (w tym przypadku przepisów KC).

Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pominadw. Mikołaj Pomin
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 06:55