StoryEditor

Czy praca na umowę zlecenie, wyklucza z ubezpieczenia w KRUS?

Nasz Czytelnik prowadzi z żoną gospodarstwo rolne i są ubezpieczeni w KRUS. Ich syn natomiast zakończył naukę w technikum rolniczym i nie udaje się na studia. Został zgłoszony do KRUS jako domownik, ale chciałby podjąć pracę na umowę zlecenie. Czy wobec tego zostanie wyłączony z ubezpieczenia w KRUS?
V Michał K. (woj. śląskie)
31.12.2023., 10:00h

Domownik rolnika a umowa zlecenie

Pytanie Czytelnika: Prowadzę wspólnie z żoną gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 25 ha przeliczeniowych i jesteśmy ubezpieczeni w KRUS z mocy ustawy. Nasz syn w 2023 roku skończył szkołę średnią – technikum rolnicze i nie uczy się dalej. Zgłosiliśmy syna w KRUS do ubezpieczenia jako domownika i opłacamy za niego składki. Aktualnie syn chciałby podjąć pracę na umowę zlecenie. Czy wobec tego zostanie wyłączony z ubezpieczenia w KRUS? Syn stale pomaga nam w pracy w gospodarstwie rolnym, które zresztą chcemy mu przekazać. Chciałby więc pozostać ubezpieczony w KRUS. Co stanowią przepisy?

Zobacz także:Zwłoka w opłacie składki na ubezpieczenie - czy KRUS nalicza odsetki?

Zgodnie z art. 5b ustawy z 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2023 r., poz. 208 ze zm.), rolnicy, jak i domownicy podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników, pomimo objęcia ich ubezpieczeniem społecznym w ZUS z tytułu wykonywania umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, jeżeli spełniają następujące warunki:

Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
V Michał K. (woj. śląskie)V Michał K. (woj. śląskie)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 12:23