Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Elektroniczne świadectwa fitosanitarne poszły w ruch

Obrazek

 

Już od 1 lipca polskie produkty rolne, które są eksportowane do państw trzecich mogą otrzymać świadectwo fitosanitarne w wersji elektronicznej. Coraz więcej państw dopuszcza taką formę wydawania certyfikatów.

Dorota Kolasińska4 lipca 2022, 13:37

Świadectwo fitosanitarne to dokument, który potwierdza stan zdrowotności roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów eksportowanych lub reeksportowanych do państw trzecich. Wystawienie świadectwa fitosanitarnego jest uzależnione od wymagań fitosanitarnych państwa importującego określonych dla eksportowanego lub reeksportowanego asortymentu. Świadectwo wystawia wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa jeśli jest one wymagane przez państwo, do którego są eksportowane produkty lub reeksportowane.

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne będzie można zdobyć także drogą elektroniczną. Nie oznacza to z rezygnacji z tradycyjnej metody. Elektroniczne świadectwa fitosanitarne mają jedynie ułatwić i przyspieszyć drogę, którą należy przejść podczas ubiegania się o certyfikat. PIORIN jest przygotowany na to rozwiązanie. Okazuje się, że dzięki przepisom nie tylko łatwiej będą mieli eksporterzy, ale także rolnicy.

Stała stawka dopłat dla roślin

Jak podaje resort rolnictwa dzięki nowym przepisom jeszcze w tym roku zostanie wydane rozporządzenia Rady Ministrów, które ustanowi stałe stawki dopłat dla poszczególnych grup roślin, tj.: roślin zbożowych, roślin strączkowych, ziemniaka oraz mieszanek zbożowych i pastewnych – zarówno dla materiału siewnego wytworzonego w sposób konwencjonalny jak również dla materiału wytworzonego w reżimie ekologicznym. Stała stawka dopłaty ułatwi wnioskodawcom kontrolowanie poziomu wykorzystania przysługującego im limitu pomocy de minimis w rolnictwie. Zmianie uległy przepisy dotyczące ochrony roślin przed agrofagami podczas realizacji dopłat do materiału siewnego udzielanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji.

Dotychczas świadectwa fitosanitarne były wydawane jedynie w formie papierowej. W formie elektronicznej można wydać świadectwo jeżeli importer akceptuje taką formę dokumentu, a informacje w nim zawarte są spójne z wzorem świadectwa, a procedura certyfikacji przebiegła bez komplikacji.

oprac. dkol na podst. MRiRW/PIORIN/biznes.gov.pl

fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy