Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>top warzywa>

Cebula i ziemniak w Henrykowie

Obrazek

Na henrykowskich poletkach w minioną sobotę i niedzielę (23 i 24.08) rolnicy porównywali około 60 odmian cebuli oraz 17 odmian ziemniaka.

25 sierpnia 2014, 12:00

Spotkanie w gospodarstwie Moniki i Michała Nowaków w Henrykowie (woj. wielkopolskie) przyciągnęło wielu plantatorów, którzy wykonawszy najważniejsze prace w swoich gospodarstwach znaleźli czas na uczestniczenie w wykładach i odwiedzenie poletek doświadczalnych.

Zainteresowaniem cieszył się m.in. wykład Radosława Suchorzewskiego z firmy Bayer, który podkreślił wyjątkowo wczesny w tym roku pojaw mączniaka rzekomego na cebuli. Michał Nowak pierwszy zabieg wykonał 5 czerwca. Ponadto Suchorzewski przedstawiał sytuację zainfekowania pól fuzariozą.

– Nasze cebulowe poletka były w tym roku małe z powodu tej choroby. Musimy uciekać z cebulą na inne pola, może sąsiadów w formie zamiany lub dzierżawy – tłumaczy Nowak.

Około 60 odmian
Rolnicy porównywali efekty uprawy poszczególnych odmian w ich gospodarstwach z tymi, na henrykowskich poletkach. Dużym zainteresowaniem cieszyła się odmiana Polanowska, którą plantatorzy cenią za plenność, podkreślając niski, w stosunku do zagranicznych odmian, koszt nasion. Chwalona w Henrykowie była też odmiana Majka (130 zł/0,5 kg nasion). Kilku plantatorów przyznało się do uprawy średnio wczesnej cebuli Dormo F1, którą cenią za wysoki plon i możliwość długiego przechowania.

Grupa Agro Faktor
Nowakowie są członkami wstępnie uznanej grupy producentów cebuli. Pracują teraz nad wyposażeniem obiektu należącego do grupy w Brzeziu. Mieści się tam przechowalnia na 3000 ton cebuli (w skrzyniopaletach i pryzmach) oraz obieralnia i hale, w których przygotowuje się towar do ekspedycji. Jak podkreślał prezes grupy, Marek Badura, w obiekcie powstała waga dla tirów. Rozmówca najbardziej obawia się embarga do Rosji na produkty przetworzone, bowiem większość cebuli opuszcza grupę po obraniu i jest kierowana do zamrożenia.

Michał Nowak zapowiedział na przyszły rok zmianę formuły imprezy, ale szczegóły pozostają jeszcze jego tajemnicą.
kw1 z 5
Cebula Majka.

Cebula Majka.

2 z 5
Cebula Dormo.

Cebula Dormo.

3 z 5
Cebula Polanowska.

Cebula Polanowska.

4 z 5
Cebula Polanowska.

Cebula Polanowska.

5 z 5
Maszyna do obierania cebuli.

Maszyna do obierania cebuli.

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)