StoryEditor

Rynek cebuli: Polska masowo importuje cebulę z Rosji? Jakie są ceny cebuli?

Sytuacja na rynku cebuli. Jakie są ceny w cebuli w Polsce? W jakie kierunki celuje ze swoim towarem Ukraina?
28.02.2024., 13:53h

Polska importuje cebule z Rosji

Na tle masowych protestów rolników nie brakuje informacji, z drugiej strony granicy, analitycy portalu EastFruit zwracają w swoich artykułach uwagę na podwójne standardy polskich władz i środowiska rolniczego.

- Fakt, że polski minister rolnictwa jawnie kłamie na temat ukraińskich produktów. Ale fakt, że absolutnie nikt nie zwraca uwagi na masowy import cebuli z kraju agresora, nie może nie wywołać konsternacji. Według oficjalnych statystyk handlowych Polski, Rosja była największym dostawcą cebuli na rynek polski z krajów spoza UE i trzecim po Niemczech i Holandii jako całości! – czytamy na portalu EastFruit.

Jak podaje ten sam portal, od początku sezonu, czyli od sierpnia 2023 roku, Polska zakupiła od Rosji ponad 24,3 tys. ton cebuli. Podano dla porównania Ukrainę, która w tym samym czasie dostarczyła do Polski 500 razy mniej cebuli niż Rosja, to samo dotyczy się Kazachstanu i Uzbekistanu.

- Nie jest to zaskakujące, ponieważ obecnie ceny hurtowe cebuli w Rosji są 2,5 razy niższe niż ceny w Polsce. W związku z tym Polska nie jest w stanie konkurować cenowo z rosyjską cebulą, a lokalni handlarze chętnie kupują ją od kraju terrorystycznego – czytamy na EastFruit.

Ten sam portal przeprowadził anonimową ankietę wśród graczy na rynku na temat perspektyw cen hurtowych cebuli w marcu tego roku na Ukrainie.

- W ciągu dwóch dni swoją opinię na temat perspektyw cen cebuli wyraziło ponad 260 osób. Zdania uczestników rynku są bardzo podzielone, co świadczy o całkowitej niepewności wśród rolników i handlowców co do perspektyw kształtowania się cen cebuli nawet w nadchodzących tygodniach! Niepewność pogłębił także spadek hurtowych cen cebuli w poprzednim tygodniu, kiedy wszyscy spodziewali się ich wzrostu – czytamy na portalu.

Spadek cen cebuli w Europie Wschodniej

Trzeba też zaznaczyć, że na rynku Europy Wschodniej cebuli brakuje, jej import z Egiptu jest zablokowany do końca marca, a z Nowej Zelandii ściągać się nie opłaca. W tym samym czasie Polska importuje cebulę zarówno z wcześniej wspomnianych trzech krajów: Uzbekistanu, Kazachstanu oraz z Rosji, co ma wpływ na obniżenie cen cebuli.

Możliwe jednak, że spadek cen cebuli w Europie Wschodniej jest tymczasowy, ponieważ na Ukrainie, w Polsce, a nawet w Holandii występują problemy z jakością cebuli. Dlatego rolnicy, którzy są zmuszeni do sprzedaży swoich produktów, obniżają ceny już teraz. Jednak wraz ze spadkiem zapasów cebuli wysokiej jakości w magazynach, ceny cebuli mogą ponownie się odbić I wzrosnąć.

Ukraina zwiększa eksport cebuli – obecnie do Grecji, Bułgarii i Macedonii Północnej

Według analityków EastFruit Ukraina zwiększa eksport cebuli. W szczególności ukraińskim eksporterom cebuli udało się zwiększyć wolumen dostaw na rynki Rumunii i Mołdawii. W zeszłym tygodniu po raz pierwszy hurtowe ilości świeżej cebuli z Ukrainy zostały wyeksportowane do Bułgarii, Grecji i Macedonii Północnej.

- Biorąc jednak pod uwagę wysokie zapasy cebuli w magazynach krajów Azji Centralnej, a także zbliżające się rozpoczęcie nowych zbiorów cebuli pod koniec marca, analitycy nie przewidują powtórzenia rekordów cenowych z wiosny 2023 roku na Ukrainie – podaje portal.

Ceny cebuli w Polsce na rynkach hurtowych

Giełda Kaliska Sp. z o.o.

  • Cebula czerwona krajowa – 4 – 5 zł/k
  • Cebula z łuską krajowa – 2.40 – 2.60 zł/kg.

Kompleks Handlowy Rybitwy

  • Cebula - 1.6 - 2.5 zł/kg

Mewat Sp. z o.o.

  • Cebula - 1.5 - 2 zł/kg

Targpiast Sp. z o.o.

  • Cebula - 2 - 3 zł/kg

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy SA

  • Cebula - 2.25 - 2.5 zł/kg

WIELKOPOLSKA GILDIA ROLNO-OGRODNICZA S.A.

  • Cebula - 2.5 - 2.8 zł/kg

ŁÓDZKI RYNEK HURTOWY ZJAZDOWA S.A.

  • Cebula - 2 - 3 zł/kg

Źródła: Freshplaza/EastFruit/Freshmarket/

Fot: Szyperek

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:04