Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Wirtualne Dni Pola 2020>

Wirtualne międzyplony mogą uratować bazę paszową

W tym roku mieszanki międzyplonowe ozime motylkowato-trawiaste świetnie plonowały na wiosnę. Mogą one być uzupełnieniem bazy paszowej, zwłaszcza, że klimat funduje nam ostatnio same niespodzianki.

dr Maria Walerowska25 czerwca 2020, 15:54
– W tym roku w wielu regionach kraju zawiodły nas praktycznie na całej linii trwałe użytki zielone. Natomiast, zaskoczyły pozytywnie świetnym plonem pokosu wiosennego międzyplony ozime, jak choćby znana od lat mieszanka Gorzowska. Choć nie będę ukrywać, także na tych zasiewach swoje piętno odcisnęły przymrozki wiosenne, a wręcz mrozy. Przecież w niektórych regionach temperatury spadły do –12 st. C – podkreślał Jerzy Trościanko z firmy DSV. Przymrozki zahamowały wzrost traw, które nieco zakryły rośliny motylkowate w runi, lecz jak się później okazało, skorzystały na tym właśnie rośliny motylkowate, ponieważ później było je bardziej widać w runi. Przełożyło się to finalnie także na jakość paszy. Pamiętajmy, że mieszanka Gorzowska powstała w 1928 r., jako pierwsza mieszanka z firmy DSV, a jej skład jest praktycznie do dziś niezmieniony, czyli 50% życicy wielokwiatowej, 30% koniczyny inkarnatki, 20% wyki ozimej. W tym roku wielu rolników nie potraktowało jej jako typowego międzyplonu, lecz pozostawiło ją na wiosnę z myślą o zbiorze pokosu, a wielu rolników zebrało nawet 2 pokosy – podkreśla Jerzy Trościanko.

Jak dobrze dobrać międzyplon – radzi Jerzy Trościanko z firmy DSV. Obejrzyjcie wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)