StoryEditor

2200 kg resztek poubojowych wyrzuconych w lesie

Nadleśnictwo Krzeszowice miało niedawno poważny problem. Znalazło bowiem na swoim terenie około 2200 kg resztek poubojowych z około 150 zwierząt. Kto został obarczony wydatkiem utylizacji? 
30.04.2020., 13:04h
W małopolskim lesie w pobliżu miejscowości Rusocice znaleziono około 2200 kg głów, racic, kopyt i skór zwierząt hodowlanych. 

Pod osłoną nocy, ograniczeniu z powodu epidemii COVID-19 ruchu ludności i świątecznego okresu ktoś podjął decyzję o skorzystaniu z okazji uniknięcia kosztów utylizacji pozostałości poubojowych zwierząt hodowlanych przerzucając ciężar kosztów swej działalności na las i leśników – podkreśla Nadleśnictwo Krzeszowice.

W usuwanie nieczystości, zagrażających zdrowiu okolicznych mieszkańców zaangażowały się służby leśne i weterynaryjne oraz Policja. Pozostałości ok. 150 zwierząt hodowlanych (głowy, racice, kopyta i skóry), od kilkutygodniowych koźląt i jagniąt po kozy, owce, barany, krowy, a nawet szczątki koni w jednym miejscu stanowią zagrożenie epidemiologiczne i są niebezpieczne dla środowiska. 

Jak podkreśla Nadleśnictwo Krzeszowice uporządkowanie tego jednego składowiska pochłonęło ponad połowę budżetu rocznego przeznaczonego na utrzymanie czystości na terenie lasu Leśnictwa Brodła.

– Każdego roku leśnicy w Polsce usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na ten cel blisko 20 mln zł rocznie. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu – dodaje Nadleśnictwo. 

Obecnie prowadzone jest dochodzenie w tej sprawie, które ma pomóc w ustaleniu sprawców. 

Oprac. dkol na podst. krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl
Fot. krzeszowice.krakow.lasy.gov.pl


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 12:43