Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Nowa Biała – poszkodowanych blisko 120 osób, gigantyczne zniszczenia

Obrazek
Sobotni pożar objął 21 domów i 23 budynki gospodarcze. Mieszkańcy Małopolski potrzebują środków pierwszej potrzeby, w pożarze stracili wszystko. 
Dorota Kolasińska21 czerwca 2021, 09:22

W minioną sobotę w miejscowości Nowa Biała w woj. małopolskim wybuchł ogromny pożar, który strawił ponad 40 zabudowań gospodarskich. Mieszkańcy stracili domy, maszyny rolnicze, zwierzęta i pasze dla zwierząt. Pisaliśmy o tym późnym wieczorem TUTAJ.

– Dramatyczne sceny rozgrywają się we wsi Nowa Biała w powiecie nowotarskim. Szaleje tam ogromny pożar. Strażacy otrzymali zgłoszenie o godzinie 18.22. Na początku płonęło sześć budynków mieszkalnych oraz sześć gospodarczych. Teraz ogień zajął - według różnych źródeł - od 40 do 79 budynków. W akcji bierze udział aż 106 zastępów straży pożarnej. – Na tym etapie możemy powiedzieć, że pożar został już opanowany – przekazał na antenie TVN24.pl starszy kapitan Bogusław Szydło z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie – relacjonowała red. Kamila Szałaj w sobotni wieczór. 
Poszkodowanych jest ponad 20 rodzin, które potrzebują środków czystości, ubrań, środków finansowych i materiałów budowlanych. W okolicznych miejscowościach trwa zbiórka dla pogorzelców. Najwięcej przedmiotów pierwszej potrzeby gromadzonych jest w szkole w Nowej Białej. Utworzono również zbiórkę, w której zebrano na ten moment blisko 500 tys. zł na pomoc dla mieszkańców. Oględziny miejsca zdarzenia się rozpoczęły dziś po przekazaniu nam terenu przez PSP i uzyskaniu zgody Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. W tych czynnościach biorą udział policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie (dochodzeniowcy, technicy kryminalistyki) oraz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. To 20 policjantów, którzy razem z biegłym sądowym z zakresu ustalania przyczyn pożarów muszą zlokalizować ognisko pożaru i ustalić jego przyczynę. W toku oględzin opisywane m.in. zniszczenia jakich dokonał ogień i zabezpieczane ślady mogące wskazać przyczynę i drogę rozprzestrzeniania się pożaru. Z uwagi na duży obszar (pożarem objętych było 21 domów i 23 budynki gospodarcze) mogą potrwać nawet kilka dni. Czynności te prowadzone są pod nadzorem prokuratora z Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu – informuje Małopolska Policja. 
Link do zrzutki dla pogorzelców z Nowej Białej znajduje się TUTAJ

dkol
Fot. materiały redakcyjne
Film: YT Proformak

Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)