Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Pożary suszarni w całej Polsce - rolnicy liczą straty

Obrazek

W ostatnim tygodniu prawie codziennie dochodziło do pożaru suszarni zbóż i kukurydzy. Plony zamiast się porządnie dosuszyć, są doszczętnie spalone. Rolnicy szacują straty w gospodarstwach. 

Dorota Kolasińska24 października 2022, 13:24
W ostatnich dniach rolnicy intensywnie dosuszają ziarno. Niestety w trakcie tej czynności dość często dochodzi do zapalenia materiału poddawanego obróbce termicznej. Jako najczęstszą przyczynę tego typu sytuacji strażacy podają nieszczelność komory spalania paliwa i zaprószenie ognia. 

Pożar suszarni w Świdwiu

W gminie Sępólno Krajeńskie w miejscowości Świdwie w jednym z gospodarstw zapaliła się suszarnia, w której rolnik dosuszał nasiona słonecznika. Na miejsce wysłano zastępy z JRG oraz okolicznych jednostek OSP. W silosie znajdowało się 18 ton nasion słonecznika. Ugaszenie pożaru nie było łatwe. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej. 
W Jeńkach spłonęło zboże

Jedna osoba została poszkodowana w pożarze suszarni w Jeńkach w woj. podlaskim w powiecie wysokomazowieckim, do którego doszło na terenie jednego z gospodarstw rolnych. Na miejsce wysłano 5 zastępów z JRG Wysokie Mazowieckie i po 1 z OSP Bruszewo, OSP Sokoły i OSP Jeńki.

Jak ustalili strażacy, do pożaru doszło w trakcie suszenia ziarna. Pożar rozprzestrzeniał się na pobliską stodołę. Szybka akcja strażaków pozwoliła na uratowanie stodoły przed płomieniami. Suszarnia jednak spłonęła, a wraz z nią około 6 ton zboża.

Spłonęła tona kukurydzy

Prawie tona kukurydzy oraz około 500 kg drewna opałowego spłonęło w kolejnym pożarze suszarni tym razem w woj. świętokrzyskim. 20 października 2022 r. przed północą Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej otrzymał zgłoszenie o pożarze suszarni do kukurydzy w miejscowości Góry Sieradzkie.


- Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Kazimierzy Wielkiej oraz dwa zastępy z OSP Łękawa i OSP Zagórzyce. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w trakcie rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęte jest około 1000 kg kukurydzy i 500 kg drewna opałowego.  Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na zabezpieczeniu i oświetleniu miejsca zdarzenia oraz podaniu jednego prądu wody w natarciu do wnętrza palącej się suszarni. Podjęte działania doprowadziły do zlokalizowania i całkowitego ugaszenia powstałego pożaru. Ratownicy przeszukali pomieszczenia potwierdzając, że nie ma w nich osób poszkodowanych. Po zakończeniu działań gaśniczych obiekt sprawdzono za pomocą kamery termowizyjnej i detektorów wielogazowych, urządzenia nie wykazały zagrożenia - podaje mł. kpt. Boksa Piotr z JRG Kazimierza Wielka.

Pożar suszarni w Czuszowie

Z kolei w minioną niedzielę druhowie w OSP Czuszów gasili pożar suszarni w swojej miejscowości, która znajduje się w powiecie proszowickim w woj. małopolskim. 

Pożar w Dobromierzycach 

Z kolei 10 dni temu doszło do ogromnego pożaru suszarni kukurydzy w Dobromierzycach w woj. lubelskim.

oprac. dkol/mc
Fot. JRG  Kazimierza Wielka, OSP SokołyPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)