StoryEditor

Ekoschematy: Kiedy rolnicy poznają stawki i dostaną pieniądze? Na spotkaniu z ministrem padły konkrety

Wiele emocji towarzyszyło dziś rolnikom podczas spotkania z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim w siedzibie MRiRW. Burzyliwa dyskusja dotyczyła bardzo wielu wątków kryzysowych. Jednym z nich była kewstia wypłacenia rolnikom dopłat i ekoschematów, bo wielu gospodarzy ma problemy finansowe, wynikające z niskich cen skupu płodów rolnych, wysokich kosztów produkcji oraz problemów z dostępem do kredytowania.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski próbował podczas całego spotkania zapanować nad jego przebiegiem, ale wśród obecnych na spotkaniu rolników górę brały emocje. Trudno się jednak dziwić rolnikom - są zdesperowani by ich postulaty zostały zrealizowane. Mają problemy finansowe i prowadzą w wielu miejscach  w Polsce protest ciągły, zmieniając się z innymi rolnikami i śpiąc po kilka godzin.

- My już nie mamy panie ministrze nawet za co jeździć protestować na granicę z Ukrainą - mówił do Czesława Siekierskiego jedne z obecnych na spotkaniu rolników.

Kiedy będzie wypłata ekoschematów?

Na spotkanie z rolnikami minister Siekierski zaprosił przedstawicieli wielu instytucji i agencji rolnych,  aby móc zaprezentować im aktualną sytuację w różnych obszarach. Obecny na spotkaniu był m. in. Leszek Szymański, wiceprezes ARiMR, który wyjaśniał rolnikom aktualną sytuacją w zakresie kontroli, naliczania i wypłacania przez Agencję ekoschematów.

- Chciałbym Was zapewnić, że ARiMR rozumie swoją rolę służebną i to  dla kogo pracuje, więc chciałbym prosić państwa o zrozumienie i zobaczenie, w jakiej sytuacji też są urzędnicy. Wiadomo, że w Agencji jesteśmy od miesiąca z nowym kierownictwem i mieliśmy pewną sytuację zastaną. Ale to nie jest państwa problemem. Problemem Agencji jest organizacja i chciałbym Was zapewnić, że większość płatności, która wiąże się z ekoschematami i płatnościami obszarowymi zostanie wypłacona w miesiącu marcu - zapewniał wiceprezes Szymański.

Jakie będą stawki ekoschematów?

Wiceprezes ARiMR tłumaczył także, dlaczego jeszcze rolnicy nie poznali stawek ekoschematów.

- Jesteśmy teraz w takiej sytuacji, że musimy określić stawki do ekoschematów i dlatego o tym mówię. A dlaczego nie są jeszcze określone te stawki? Chcę też państwu pomóc zrozumieć mechanizm ich naliczania. Otóż na poszczególne mechanizmy jest przeznaczana koperta finansowa i ją dzieli się przez hektary, które się kwalifikują do wsparcia. My musimy zweryfikować wnioski w systemie, określić liczbę hektarów i potem podzielić stawkę przez kopertę finansową. W ostatnim czasie nastąpiła duża duże intensyfikacja pracy w systemie informatycznym ARiMR i weryfikacji państwa wniosków. Ale dopóki zakończymy tej weryfikacji to nie będziemy mogli odpowiedzialnie przekazać informacji panu ministrowi, żeby mógł podjąć decyzję o stawkach w stosownym rozporządzeniu - tłumaczył rolnikom Leszek Szymański.

Podał też konkretną datę, do której rolnicy powinni poznać stawki ekoschematów.

- Sądzę, że do 19 lutego przedstawimy propozycję do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, natomiast do 23 lutego br. one już powinny się ukazać w formie rozporządzenia MRiRW jeśli się uda. Tym samym od 26 lutego będziemy mogli naliczać płatności i realnie wypłacać je w marcu - deklarował wiceprezes ARIMR.

Jak przebiega wypłata dopłat bezpośrednich za 2023 rok?

Leszek Szymańskie przekazał też obecnym na spotkaniu rolnikom najnowsze dane dotyczące naliczania dopłat bezpośrednich i wydawania decyzji administracyjnych w tym zakresie.

- Na dzisiaj (15 luty) 662 000 rolników otrzymało decyzje w zakresie płatności obszarowych. Dla 184 000 są już one naliczone. Jeszcze mówię o tych wnioskach, gdzie nie mamy ekoschematów, a dla 160 000 spraw są one już zatwierdzone do wypłaty. Na początku marca nastąpi wypłata. A dlaczego tak długo czekamy z wypłatą tej koperty finansowej? Po pierwsze był brak możliwości systemowych systemie informatycznym do wyliczenia tej powierzchni, bo nie było takiego modułu w systemie, który teraz jest dopiero odbierany. Po drugie, żeby przedstawić panu ministrowi dane do podjęcia decyzji o stawkach i wykorzystać kopertę w maksymalnej wysokości, musimy zweryfikować jak największą powierzchnię żeby 100% albo 99,9% koperty zostało wykorzystane. Gdybyśmy to źle zrobili i zostałoby nam 5% koperty, to byście Państwo mieli niższe stawki i byście nam tego nie darowali - tłumaczył Leszek Szymański.

ARiMR apeluje do rolników o dostarczanie oświadczeń

Wiceprezes ARiMR poinformował też, że obecnie Agencja prosi rolników telefonicznie - najprostszą drogą komunikacyjną - o składanie oświadczeń.

- Złóżcie oświadczenie. Odnośnie praktyk, które zostały wykonane w ramach ekoschematów, żebyśmy mogli wydać decyzję i żeby ta decyzja była pozytywna. Po prostu też potrzebujemy reakcji od państwa, żeby te dokumenty uzupełnić i zauważyci, jak wrócicie do siebie do swoich województw, że ta intensyfikacja telefonów będzie duża, bo pracownicy też są zdeterminowani, żeby od marca Państwo te pieniądze wypłacić. Mieliśmy sygnały, że jak ktoś powiedział pracownikom: nie złożę, nie dam, że to jest bez sensu. Ale to nie jest działanie na korzyść ani Państwa, ani Agencji. Agencja chce Państwu te pieniądze jak najszybciej te wypłacić i żebyście mieli je na kontach - zakończył wiceprezes Szymański.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. kwiecień 2024 17:20