Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Prawie 20% postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy rolników!

Obrazek

Obecnie blisko 20 procent restrukturyzacji dotyczy gospodarstw rolnych. Rolnictwo jako gałąź gospodarki jest niestety liderem w tym zestawieniu. To pokłosie gospodarczych wstrząsów z ostatnich dwóch lat.

 

Dorota Kolasińska22 października 2022, 13:30

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, od stycznia do września br. ogłoszono w sumie 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. W całym 2021 roku postępowań takich wszczęto 1888. Może się okazać, że bieżący rok będzie rekordowy pod względem działań restrukturyzacyjnych w polskich firmach.

- Zaczynamy zbierać pokłosie wstrząsów w gospodarce w ostatnich 2 latach. Kropkę nad i postawił konflikt na Ukrainie i wszystko, co temu towarzyszy. Nie mam dobrych informacji – to dopiero początek tej lawiny. Pozostaje mieć nadzieję, że restrukturyzacji będzie więcej niż upadłości – mówi Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Rolnicy borykają się z rosnącymi kosztami produkcji, kredytów i innych wydatków niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa, zadłużenie rośnie, wielu gospodarzy się poddaje.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

W grudniu 2021 roku zniknęło z polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które biło rekordy popularności wśród firm będących w tarapatach finansowych. Nie zmienia to faktu, że od stycznia jest obserwowany nieustanny wzrost wszczętych postępowań restrukturyzacyjnych. Najpopularniejsze obecnie jest postępowanie o zatwierdzenie układu – to 90% wszystkich postępowań. Na drugim miejscu znajduje się postępowanie sanacyjne (4,4%) i przyspieszone postępowanie układowe (4,1%).

Doradca restrukturyzacyjny

- Duży udział postępowania o zatwierdzenie układu nie jest zaskoczeniem. Mamy tutaj do czynienia z najszybszą, najprostszą, no i najtańszą procedurą. Postępowanie to jest adresowane do mniejszych firm, których zadłużenie nie jest przesadnie duże. Odbywa się ono prawie bez udziału sądu. Jedynym wymogiem jest zatrudnienie doradcy restrukturyzacyjnego, który pomoże przygotować porozumienie, czyli układ, dłużnika z wierzycielami. – wyjaśnia Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Postępowania restrukturyzacyjne w gospodarstwach rolnych

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych (56,79%), gospodarstw rolnych (19,62%) i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (18,32%).

Do końca września 2022 roku najwięcej postępowań rozpoczęto w województwie mazowieckim (16,7%) i śląskim (12,02%). Działy gospodarki z największą liczbą postępowań to: rolnictwo (21,31%), handel (19,23%) i przetwórstwo przemysłowe (12,22%).

Oprac. dkol na podst. Agencja WLMedia

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)