StoryEditor

Prawie 20% postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy rolników!

Obecnie blisko 20 procent restrukturyzacji dotyczy gospodarstw rolnych. Rolnictwo jako gałąź gospodarki jest niestety liderem w tym zestawieniu. To pokłosie gospodarczych wstrząsów z ostatnich dwóch lat.  
20.10.2022., 13:10h

Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, od stycznia do września br. ogłoszono w sumie 1539 postępowań restrukturyzacyjnych. W całym 2021 roku postępowań takich wszczęto 1888. Może się okazać, że bieżący rok będzie rekordowy pod względem działań restrukturyzacyjnych w polskich firmach.

- Zaczynamy zbierać pokłosie wstrząsów w gospodarce w ostatnich 2 latach. Kropkę nad i postawił konflikt na Ukrainie i wszystko, co temu towarzyszy. Nie mam dobrych informacji – to dopiero początek tej lawiny. Pozostaje mieć nadzieję, że restrukturyzacji będzie więcej niż upadłości – mówi Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Rolnicy borykają się z rosnącymi kosztami produkcji, kredytów i innych wydatków niezwiązanych z prowadzeniem gospodarstwa, zadłużenie rośnie, wielu gospodarzy się poddaje.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne

W grudniu 2021 roku zniknęło z polskiego prawa uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które biło rekordy popularności wśród firm będących w tarapatach finansowych. Nie zmienia to faktu, że od stycznia jest obserwowany nieustanny wzrost wszczętych postępowań restrukturyzacyjnych. Najpopularniejsze obecnie jest postępowanie o zatwierdzenie układu – to 90% wszystkich postępowań. Na drugim miejscu znajduje się postępowanie sanacyjne (4,4%) i przyspieszone postępowanie układowe (4,1%).

Doradca restrukturyzacyjny

- Duży udział postępowania o zatwierdzenie układu nie jest zaskoczeniem. Mamy tutaj do czynienia z najszybszą, najprostszą, no i najtańszą procedurą. Postępowanie to jest adresowane do mniejszych firm, których zadłużenie nie jest przesadnie duże. Odbywa się ono prawie bez udziału sądu. Jedynym wymogiem jest zatrudnienie doradcy restrukturyzacyjnego, który pomoże przygotować porozumienie, czyli układ, dłużnika z wierzycielami. – wyjaśnia Przemysław Furmanek z Kancelarii Lege Restrukturyzacje.

Postępowania restrukturyzacyjne w gospodarstwach rolnych

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, najwięcej postępowań restrukturyzacyjnych dotyczy indywidualnych działalności gospodarczych (56,79%), gospodarstw rolnych (19,62%) i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (18,32%).

Do końca września 2022 roku najwięcej postępowań rozpoczęto w województwie mazowieckim (16,7%) i śląskim (12,02%). Działy gospodarki z największą liczbą postępowań to: rolnictwo (21,31%), handel (19,23%) i przetwórstwo przemysłowe (12,22%).

Oprac. dkol na podst. Agencja WLMedia

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 13:34