StoryEditor

Tarcza Antyinflacyjna przedłużona: Niższe stawki VAT na płody rolne, nawozy, paliwo i środki ochrony roślin

Tarcza Antyinflacyjna będzie obowiązywać do końca 2022 roku. Taką decyzję podjął Rząd Mateusza Morawieckiego podczas wtorkowego posiedzenia. To oznacza, że rolnicy do końca grudnia będą sprzedawać swoje płody rolne z zerową stawką VAT, a środki do produkcji będą nabywać z obniżoną stawką tego podatku.
25.08.2022., 15:08h
Od 1 lutego br. rząd uruchomił Tarczę Antyinflacyjną 2.0, która wprowadziła czasową (do 31 lipca br.) obniżkę stawek podatku VAT. W lipcu zdecydowano o przedłużeniu tej Tarczy do końca października br. Ale w obliczu dalszej trudnej sytuacji gospodarczej i rynkowej oraz licznych problemów w sektorze rolnictwa, finalnie Rada Ministrów podczas posiedzenia w dniu 23 sierpnia wydłużyła obowiązywanie Tarczy Antyinflacyjnej do końca 20222 roku.

Obniżki stawek podatku VAT


Przypomnijmy, że Tarcza Antyinflacyjna wprowadziła czasową obniżkę podatku VAT wg następujących stawek:

  • 0% VAT-u na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5%);
  • 0% VAT-u na nawozy (obniżka z 8%)
  • 0% VAT na środki ochrony roślin (obniżka z 8%)
  • 0% VAT-u na gaz ziemny (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 5% VAT-u na energię elektryczną (obniżka z 23%);
  • 5% VAT-u na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 8% VAT-u na paliwa silnikowe (obniżka z 23%).

Problemy na rynku nawozów


Przypomnijmy, że we wtorek 23. sierpnia br. Grupa Azoty zdecydowała się wstrzymać produkcję m. in. nawozów azotowych, tłumacząc to wysokimi cenami gazu po poniedziałkowej podwyżce jego cen na giełdzie gazu ziemnego. Te były z kolei konsekwencją zawieszenia jego przepływu gazociągiem Nord Stream - do 292,50 euro za MWh. 

W spółce wstrzymano pracę instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Producent ogranicza wytwarzanie amoniaku do 10% mocy produkcyjnych. Oberwał tym samym segment agro, ale i tworzyw sztucznych. Nie wstrzymano jedynie produkcji siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin, NOXy®, Likam oraz PULNOX®. 

- W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe. Obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego, determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Spółki i nie była możliwa do przewidzenia - poinformowała we wtorek firma. 

Tergo samego dnia inny krajowy producent nawozów - spółka ANWIL podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu produkcji nawozów. Przyczyną wstrzymania produkcji są galopujące ceny gazu, w związku z zakręceniem gazu ziemnego  Powodem tak, jak w przypadku Grupy Azoty, jest gwałtowny w​zrost cen gazu ziemnego w Europie. 

W ciągu tygodnia wzrosły one aż o 41%. 15 sierpnia 2022 r. stawka za 1 MWh wynosiła 200,4 euro, dziś już 282,8 euro/MWh. Od 24 lutego, czyli od dnia wybuchu wojny w Ukrainie cena wzrosła aż o 218%, z 88,9 eur/MWh. 

Podobne decyzje o wstrzymaniu produkcji nawozów podjęły do tej pory Grupa Azoty, a także inne europejskie spółki z branży chemicznej takie jak m.in.: Yara, OCI, Nitrogenmuvek, czy Fertiberi.

Fot. Sierszeńska

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. luty 2024 10:47