Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Kombinat Rolny Kietrz kończy żniwa. Jakie zbiory i parametry?

Kończą się żniwa. Padające deszcze w pasie przygranicznym z Czechami spowodowały, że rolnicy z Kietrza i okolic później niż inni kończą zbiory. Najwięcej pszenicy do zebrania miał Kombinat Rolny Kietrz, bo około czterech tysięcy hektarów.

4 sierpnia 2019, 00:03
Dla większości opolskich rolników pogoda była łaskawa w czasie zbiorów. Kombajny można jeszcze najczęściej zobaczyć w południowej części województwa. W Kombinacie Rolnym Kietrz praca wre, bo do zebrania jest pszenica z areału czterech tysięcy hektarów.

– Jesteśmy na półmetku. Trochę pogoda nas zaskoczyła, ale mam nadzieję, że wymłócimy. To jest pszenica ozima odmiany owacja., która w ostatnich latach dała dobre plony. To jest słabszy rok. Tak nie plonuje. Liczę jakieś osiem ton z hektara, może mniej – mówi Marek Masiak z gospodarstwa rolnego w Kietrzu.

Ale za to jego sąsiedzi z Kombinatu Rolnego Kietrz kończą już zbiory zbóż.

– Jesteśmy w ostatnim etapie zbioru. Potrzebujemy jeszcze około trzech dni roboczych. Żniwa przebiegają dosyć sprawnie, organizacja jak zawsze jest dopięta., natomiast mamy zastrzeżenia co do tegorocznych plonów, bo wiadomo, że był to drugi z rzędu rok suszowy. W tym roku, szczególnie w rzepaku spadek plonowania był znaczący: o blisko 30 procent niższy plon niż w poprzednim roku. To o półtorej tony mniej niż w ubiegłym roku. W tamtym roku rzepak jeszcze uciekł przed suszą, natomiast pszenica już w tamtym roku niżej zaplonowała w stosunku do średniej Kombinatu. No  i ten rok jest dalszym spadkiem – około 20 procent niższe plony niż w poprzednich latach.  W ostatnim czasie zabrakło wody, dlatego ta pszenica zaschła fizycznie, a nie doszła technologicznie. Jest dość duży udział pośladu w niektórych odmianach: nawet do 19% zanieczyszczeń użytecznych. Generalnie słabe są parametry gęstości i wyrównania. Pozostałe mają wysoki poziom. Nigdy plonów nie sprzedajemy bezpośrednio z pola tylko zwozimy do gospodarstwa. Będziemy się zastanawiać czy rozpocząć już sprzedaż bo ceny nas nie satysfakcjonują – relacjonuje Mariusz Sikora, prezes  Kombinatu Rolnego Kietrz.


Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)