StoryEditor

Nie czekaj, zwalczaj chwasty

To najlepszy czas na zwalczanie chwastów w zbożach tam, gdzie jesienią nie udało się tego zrobić. Pamiętaj jednak o fazie rozwojowej zbóż.
04.04.2017., 09:04h

Ostatnie ocieplenie spowodowało, że będzie można teraz wjechać na pola, które do tej pory były jeszcze zbyt wilgotne. Zdecydowanie poprawiły się też warunki do odchwaszczania zbóż. Pamiętajcie jednak, że w przypadku ochłodzenia ważna jest temperatura wymagana do skutecznego działania herbicydu. Pisałem o tym TUTAJ.

Wyrośnięte chwasty
Trzeba się liczyć z sytuacją, że odchwaszczanie zbóż dopiero na wiosnę oznacza często już dość zaawansowaną fazę rozwojową chwastów. Na zdjęciu powyżej widać wyrośniętego chabra w pszenicy, która została zasiana pod koniec października (zdjęcie wykonane 1 kwietnia). Takie chwasty wymagają najwyższych zalecanych dawek herbicydów. Oprócz chabra równie wyrośnięte mogą być inne zimujące chwasty, np. przetaczniki, fiołek, bodziszek, przytulia oraz oczywiście miotła zbożowa. Oprócz chwastów zimujących musicie się liczyć z tym, że wiosną będą wschodzić nowe. Czy zatem:

  1. czekać, aż wszystkie się pojawią i wykonać zabieg późniejszy,
  2. czy jak najszybciej wykonać zabieg, a chwasty, które pojawią się po nim zwalczać jeszcze raz w późniejszym terminie?

Zdecydowanie lepsza jest druga...

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:50