Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pogotowie polowe TAP: Choroby w zbożach szaleją – kiedy i czym wykonać zabieg?

Przekropna pogoda i ocieplenie spowodowały eksplozję chorób. Część osób wykonała zabieg T2 chroniący liść flagowy, nie wszystkim jednak udało się wjechać w pole. Kiedy najlepiej teraz zaplanować zabieg T2/T3 i jakie substancje wybrać?

dr Maria Walerowska7 czerwca 2021, 10:17
Chłodny i mokry kwiecień, potem zaskakująco mokry i mimo wszystko w stosunku do średniej z wielolecia, ciepły maj. Efekt jest taki, że mamy prawdziwy wysyp chorób. Na pszenicy widać wszechobecnego mączniaka, zwłaszcza na podatnych odmianach, a także septoriozę paskowaną, pojawiła się także brunatna plamistość liści.

Zaobserwować także możemy rdzę – zarówno żółtą, jak i brunatną, szczególnie na pszenżycie, a na jęczmieniu wystąpiła się oprócz plamistości siatkowej także lubiąca chłodniejsze warunki rynchosporioza. Nie wszyscy wykonali jeszcze zabieg na liść flagowy z myślą o zabiegu pośrednim T2/T3.

Wraz z prof. UPP dr hab. Zuzanną Sawinską z Uniwersytetu Przyrodniczego podpowiemy Wam, kiedy najlepiej go wykonać – w jakiej fazie zbóż oraz jakie substancje do niego wybrać w zależności od presji chorób. Rozwiążemy także zagadkę tajemniczej choroby, która zaatakowała w niektórych regionach kłosy jęczmienia. Tym razem gościmy na polach Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu filia Złotniki.

Zapraszam do oglądania!

NOWOŚĆ! Zobacz nowe wydanie Atlasu chorób rolniczych dla praktyków!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)