StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Choroby w zbożach szaleją – kiedy i czym wykonać zabieg?

Przekropna pogoda i ocieplenie spowodowały eksplozję chorób. Część osób wykonała zabieg T2 chroniący liść flagowy, nie wszystkim jednak udało się wjechać w pole. Kiedy najlepiej teraz zaplanować zabieg T2/T3 i jakie substancje wybrać?
03.06.2021., 13:06h
Chłodny i mokry kwiecień, potem zaskakująco mokry i mimo wszystko w stosunku do średniej z wielolecia, ciepły maj. Efekt jest taki, że mamy prawdziwy wysyp chorób. Na pszenicy widać wszechobecnego mączniaka, zwłaszcza na podatnych odmianach, a także septoriozę paskowaną, pojawiła się także brunatna plamistość liści.

Zaobserwować także możemy rdzę – zarówno żółtą, jak i brunatną, szczególnie na pszenżycie, a na jęczmieniu wystąpiła się oprócz plamistości siatkowej także lubiąca chłodniejsze warunki rynchosporioza. Nie wszyscy wykonali jeszcze zabieg na liść flagowy z myślą o zabiegu pośrednim T2/T3.

Wraz z prof. UPP dr hab. Zuzanną Sawinską z Uniwersytetu Przyrodniczego podpowiemy Wam, kiedy najlepiej go wykonać – w jakiej fazie zbóż oraz jakie substancje do niego wybrać w zależności od presji chorób. Rozwiążemy także zagadkę tajemniczej choroby, która zaatakowała w niektórych regionach kłosy jęczmienia. Tym razem gościmy na polach Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu filia Złotniki.

Zapraszam do oglądania!

NOWOŚĆ! Zobacz nowe wydanie Atlasu chorób rolniczych dla praktyków!
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 01:58